Στο 90+7′ έχασε μια σπουδαία νίκη ο Απόλλων Πόντου (photos)

Δραματικό φινάλε στο γήπεδο του Μακεδονικού, όπου ο Απόλλων Πόντου έχασε μέσα από τα…χέρια του το πολύτιμο τρίποντο.

Ο ΠΑΟΚ Β, που βρέθηκε πίσω στο σκορ χάρη στο τέρμα του Εσαλό στο πρώτο ημίχρονο, ισοφάρισε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων (στην τελευταία κυριολεκτικά φάση δηλαδή) χάρη στο γκολ του Γιαξή.

Οι Πόντιοι βρέθηκαν μια ανάσα από την 6η φετινή τους νίκη, που θα τους έδινε “αέρα” τριών πόντων από την επικίνδυνη ζώνη.

Νωθρό το ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες, με τον ΠΑΟΚ να έχει τον έλεγχο μεν, να στερείται ρυθμού δε. Στο 9′ απείλησε με τον Γκορντεζιάνι, έπειτα από την κάθετη πάσα του Σαλαμούρα κι αυτή είναι ίσως και η μοναδική αξιοσημείωτη φάση που είχε να επιδείξει ο Δικέφαλος. Αντιθέτως, σε μια και μόνη τελική ο Απόλλωνας κατάφερε να προηγηθεί, στο 31′ με τον Εσαλό. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ πίεσε κ έφτασε σε δύο περιπτώσεις, με τον Νινούα και τον Μπράντονιτς κοντά στην ισοφάριση, ωστόσο τα σκορ παρέμεινε στο 0-1 μέχρι τη λήξη του 45λεπτου.

Ο Δικέφαλος βρέθηκε στην δύσκολη θέση να κυνηγά το σκορ σε όλο το δεύτερο ημιχρόνου. Κυρίαρχος, αλλά φλύαρος, απέναντι σε μια κλειστή ομάδα που προφανώς κρατούσε με σθένος το προβάδισμα, ο ΠΑΟΚ έφτασε αρκετές φορές στην αντίπαλη εστία, δίχως αποτέλεσμα όμως. Απείλησε στο 52′ με τον Μελετίδη, στο 54′ με τον Νινούα στο 77′ με τον Χατζηστραβό. Μέχρι το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, οπότε μετά το κόρνερ του Γρόσδη και μια φάση διαρκείας στην περιοχή του Απόλλωνα, ο Γιαξής βρήκε τον τρόπο να πλασάρει και να ισοφαρίσει σε 1-1. Δευτερόλεπτα μετά ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη του αγώνα.

δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ

ΠΑΟΚ Β (Πάμπλο Γκαρσία) : Μοναστηρλής, Σελιμάι (46′ Κιτσάκης), Τσοπούρογλου, Παναγιώτου, Μορικέλι (76′ Γιαξής), Μελετίδης (76′ Γρόσδης), Νινούα , Δαρέλας (64′ Σπυρίδης), Μπράντονιτς, Σαλαμούρας (46′ Χατζηστραβός), Γκορντεζιάνι .

Απόλλων Πόντου (Δημήτρης Καλαϊτζίδης) : Πίτκας, Αμαραντίδης, Ντιαλόσι, Δαλιανόπουλος, Τσαγκαλίδης, Μουμίν, Καλογέρης, Ντοναλντόνι, Φωκαΐδης (12′ λ.τ. Κωστίκα (70′ Μπελεβώνης), Λαμπίρης, Εσαλό (70′ Κόντσι).