“Διπλό” παραμονής για την Ηλιούπολη (photos)

Με τα δύο…πόδια στη Super League 2 και της νέας περιόδου είναι η Ηλιούπολη, που πέρασε νικηφόρα από τη Νέα Αλικαρνασσό.

Η ομάδα του Νίκου Παντέλη έχει 26 βαθμούς, 17 περισσότερους από τη 12η ΠΑΕ Επισκοπή και έτσι θα πρέπει να γίνει…κοσμογονία για να χάσει την κατηγορία.

Από την άλλη, ο Ηρόδοτος φαίνεται πως πετά λευκή…πετσέτα, καθώς τόσο αγωνιστικό όσο και βαθμολογικά (μετά και το -15) δύσκολα θα μπορέσει να αντιστρέψει το κλίμα.

Κακό παιχνίδι στα πρώτα τριάντα λεπτά, με τις δύο ομάδες να αδυνατούν να κυριαρχήσουν και να δημιουργήσουν στον αγωνιστικό χώρο, με την Ηλιούπολη να κάνει τη πρώτη φάση του αγώνα στο 27’ (!), όταν ο Μπαξεβάνος δοκίμασε ένα σουτ, με τη μπάλα να περνάει άουτ.

Πρώτη ευκαιρία για τον Ηρόδοτο στο 38’, με τον Λεβιτσανίν να κάνει το σουτ, τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ. Στο 42΄ο Έλιο Τζούνιορ, προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον τερματοφύλακα της Ηλιούπολης, όταν εκτέλεσε απευθείας ένα κόρνερ, με τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε, χωρίς κάτι αξιόλογο μπροστά στις δύο εστίες, με τις δύο ομάδες να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο, χωρίς να καταφέρουν να κυριαρχήσουν στον αγωνιστικό χώρο, με τον Ηρόδοτο να είναι ελαφρώς καλύτερος.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να μπουν μπροστά στο σκορ, ωστόσο η Ηλιούπολη στο 55′ άνοιξε το σκορ με τον Δημητριάδη, ενώ ο ίδιος είκοσι λεπτά αργότερα έκανε το 0-2, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με την ομάδα της Νέας Αλικαρνασσού να γνωρίζει νέα ήττα στο πρωτάθλημα της Super League 2.

δείτε φωτογραφίες ΕΔΩ

Ηρόδοτος (Δημήτρης Δημητρίου) : Θεολόγης, Γρηγορόπουλος, Ντουμπιά, Πιτσόλης, Έλιο Τζούνιορ Λεβιτσάνιν, Μασάδο, Μπακουτσής, Φράτροβιτς, Μάρκοβιτς, Μ. Χαλκιαδάκης.

ΠΑΕ Ηλιούπολη (Νίκος Παντελής): Περιστερίδης, Ανδρέου, Βοσνακίδης (46′ Μουριέλ), Τσαφταρίδης, Γκοτσούλιας, Δημητριάδης, Μπαξεβάνος, Τριανταφυλλάκος (46′ Βασιλείου), Βάρκας, Μπαστακός, Φελίπε