Premier League : Ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο η Γιουνάιτεντ και ξανά στην 3η θέση (vid)

Χάρη στα γκολ του ΜακΤόμινεϊ και Μαρσιάλ, η Γιουνάιτεντ έκαμψε την αντίσταση της Έβερτον και αύξησε τη διαφορά από την 5η Τότεναμ στους έξι βαθμούς.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ήταν καταιγιστική κόντρα στην Έβερτον, δημιούργησε πάρα πολλές κλασικές ευκαιρίες για γκολ και αν δεν υπήρχε ο Πίκφορντ κάτω από τα δοκάρια των φιλοξενούμενων, το σκορ θα μπορούσε εύκολα να ξεφύγει.

Στο 36′ οι Κόκκινοι Διάβολοι κατάφεραν να παραβιάσουν ύστερα από αρκετές ευκαιρίες την εστία της Έβερτον, με τον ΜακΤόμινεϊ να ανοίγει το σκορ με κοντινό σουτ.

Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε από κοντά ο Μαρσιάλ στο 71′, ο οποίος είχε περάσει στο παιχνίδι στο 60′ στη θέση του Άντονι, ο οποίος είχε χάσει τα… άχαστα στο πρώτο ημίχρονο.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Έρικ Τεν Χαχ) : Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα, Μαγκουάιρ, Μαρτίνες, Μαλάσια, Σάμπιτζερ (76′ Φρεντ), ΜακΤόμινεϊ, Άντονι (60′ Μαρσιάλ), Φερνάντες, Σάντσο (77′ Έρικσεν), Ράσφορντ (80′ Βέγκχορστ)

Έβερτον (Σον Ντάις) : Πίκφορντ, Κόουλμαν (87′ Πάτερσον), Κιν, Ταρκόφσκι, Γκόντφρεϊ (46′ Μικολένκο), Γκρέι, Ιγουόμπι, Γκέιγ (60′ Γκάρνερ), Ονάνα (60′ Ντέιβις), Μακνίλ, Σιμς (70′ Μοπέ)