Το γκολ του…μπόμπερ Μωραΐτη έφτασε στον Απόλλωνα (vid)

Νικητής από τη μάχη των… απογοητευμένων βγήκε το Σάββατο (08/04) ο Απόλλων Σμύρνης.

Η Ελαφρά Ταξιαρχία πέρασε μία επεισοδιακή εβδομάδα με τη διοίκησή της να αμφισβητεί την αξία πολλών ποδοσφαιριστών και ουσιαστικά να σηκώνει λευκή πετσέτα στην προσπάθεια ανόδου. Παρόλα αυτά οι Κυανόλευκοι συνδύασαν την επιστροφή τους στο «Γ. Καμάρας» με νίκη (1-0) επί της Παναχαϊκής, η οποία έδειξε ότι οι παίκτες της έχουν «αδειάσει».

Σκόρερ για τον Απόλλωνα ο Παναγιώτης Μωραΐτης, ο οποίος έφτασε τα 13 γκολ στις 9 τελευταίες του συμμετοχές. Ήταν αυτός που «πλήγωσε» την πρώην του ομάδα και διεύρυνε το αήττητο σερί στους 11 αγώνες (7Ν – 4Ι – 0Η). Όσο για τους Αχαιούς; Συμπλήρωσαν 386 αγωνιστικά λεπτά χωρίς γκολ και έμειναν χωρίς νίκη για 4ο διαδοχικό ματς. Ανάλογο σερί είχαν να «διαγράψουν» δύο χρόνια. Πλήρως ακίνδυνοι στο ματς, δεν έδειξαν σε καμία στιγμή ότι δικαιούνταν κάτι καλύτερο από την ήττα.

Με παιχνίδι περισσότερο από την Κηφισιά η ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη είναι στο -5 από την 1η θέση. Στο -14 από την κορυφή και με παιχνίδι περισσότερο βρίσκεται η ομάδα της Πάτρας.

Το πρώτο 45λεπτο δεν είχε ρυθμό, με τον Απόλλωνα να έχει μεν περισσότερη κατοχή μπάλας, αλλά μόλις μία τελική προσπάθεια. Η ομάδα της Πάτρας έδειξε ότι είχε στόχο να πάρει έστω τον πόντο και ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 3 τελικές και καμία στην εστία.

Η Ελαφρά Ταξιαρχία μπήκε καλύτερα στο δεύτερο 45λεπτο και άνοιξε το σκορ στο 48′. Ο Περέιρα σέντραρε από δεξιά, ο Στεργίδης έχασε τον Μωραΐτη και ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος με κοντινή κεφαλιά έκανε το 1-0. Οι Αχαιοί προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση και στο 56′ ο Ντομίνγκες είχε ένα σωτήριο τάκλιν πριν «εκτελέσει» από κοντά ο Αλεξόπουλος.

Απόλλων Σμύρνης (Αλέκος Βοσνιάδης): Σόρτσαν, Παπαγεωργίου (46′ Λούι), Κοροβέσης, Ντομίνγκες, Τσελεπίδης, Αναστασόπουλος, Μουστακόπουλος (65′ Φατιόν), Χαλίμι (46′ Καρίμ), Μωραΐτης, Κουάδρα (54′ Ερέρα), Περέιρα (81′ Τσαμούρης).

Παναχαϊκή (Σούλης Παπαδόπουλος): Θεοδωράκης, Στεργίδης (63′ Κοντοχρήστος), Τσακμάκης, Τοπάλ, Λαρέα, Αλεξόπουλος, Μπουρλάκης (72′ Μυτίδης), Χαντί, Τσιάρας (82′ Τσιάρας), Καρακλάιτς Π/. (63′ Καρακλάιτς Ν.), Κωνσταντακόπουλος.