Επέστρεψε στις επιτυχίες ο ΟΦΙ, διακόπηκε για 15 λεπτά το ματς στο Κερατσίνι

Ο ΟΦ Ιεράπετρας επικράτησε της Προοδευτικής με 1-2 στο Κερατσίνι, πάτησε πεντάδα, σε ένα ματς που στιγματίστηκε από ένταση και προσωρινή διακοπή.

Η ομάδα της Κρήτης είχε επικρατήσει στο ματς του πρώτου γύρου με 2-1 στην Ιεράπετρα και το ίδιο έκανε και στο Κερατσίνι, επικρατώντας με το ίδιο σκορ. Ιδανικό ξεκίνημα για τους κρητικούς στο παιχνίδι, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ με τον Βουό στο έκτο λεπτό, σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, το παιχνίδι έγινε επεισοδιακό, με την Προοδευτική να ισοφαρίζει στο 63′ με τον Μάντιτς, ο οποίος είχε περάσει ως αλλαγή στο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν πέναλτι δέκα λεπτά αργότερα, το οποίο αξιοποίησε ο Τσορνομάζ για το 1-2.

Αμέσως μετά το γκολ των φιλοξενούμενων δημιουργήθηκε ένταση, καθώς πετάχτηκαν αντικείμενα προς τον βοηθό, με αποτέλεσμα την διακοπή για περίπου δέκα λεπτά. Έπειτα από λίγο το ματς συνεχίστηκε, με τον ΟΦΙ μέχρι το φινάλε να διαχειρίζεται το προβάδισμα του, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη, «βυθίζοντας» ακόμη περισσότερο τον σύλλογο του Κορυδαλλού.

Προοδευτική (Απόστολος Χαραλαμπίδης) : Αστράς, Αλεξίου (90′ Αγγελόπουλος), Σινγκ, Ομπάνορ, Φαζός, Καρίκι (67′ Μεγαρίτης), Μπόρχες, Πίσσας (90+5′ Τσακίρης), Καπνίδης, Γιαννιτσάνης (46′ Νταβιώτης), Πάβλας (51′ Μάντιτς)

ΟΦ Ιεράπετρας (Βαγγέλης Στουρνάρας) : Κυρίτσης, Καραγιάννης, Ντέτλερ, Στάμου, Ίτσιος, Τσορνομάζ, Κατάλντι, Κάρδαρης, Μούλερ (90′ Ζήσης), Μπλανκ (90+5′ Καραμπέτσος), Βουό (90+9′ Παπαδάκης)