Τοπικά πρωταθλήματα : “Κούπες” στις Ενώσεις τους οι Απόλλων Ευρωπού και Ολυμπιακός Λαμίας (photos+vids)

Μπαίνουμε σιγά σιγά στην τελική ευθεία για το φινάλε των πρωταθλημάτων και κυπέλλων στις ποδοσφαιρικές Ενώσεις.

Στην ΕΠΣ Κιλκίς, ο Απόλλων Ευρωπού κατέκτησε το Κύπελλο για τη σεζόν 2022/2023, χάρη στο 3-1 επί ΠΑΟΚ Κρηστώνης, που αγωνίζεται φέτος στη Γ Εθνική.

Ιδιαίτερη στιγμή του αγώνα, το σφύριγμα της έναρξης του αγώνα από τον διαιτητή Ανέστη Λαζαρίδη που ακριβώς την ίδια μέρα πριν ένα χρόνο τραυματίστηκε σε τροχαίο ατύχημα στην περιοχή της Δοϊράνης.

Το 0-1 σημείωσε ο Παρπουτσής στο 15ο λεπτό με σουτ μέσα από την μικρή περιοχή, ενώ το 0-2 έκανε ο τερματοφύλακας Δουλκερίδης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 38′. Στο 49, ο Αγαθαγγελίδης μείωσε το σκορ, ενώ το 3-1 διαμορφώθηκε με εξαιρετικό σουτ του Παρπουτσή στο 77ο λεπτό.

δείτε το βίντεο του maxitis.gr

Κυπελλούχος Φθιώτιδας ο Ολυμπιακός Λαμίας

Mετά από 6 χρόνια, o Ολυμπιακός Λαμίας κατέκτησε το Κύπελλο Ερασιτεχνών της ΕΠΣ Φθιώτιδας.

Η ομάδα του Αχιλλέα Καμπά επικράτησε στον μεγάλο τελικό του Αστέρα Σταυρού και κατέκτησε τον τίτλο. Το μοναδικό τέρμα του αγώνα σημείωσε από τα 11 βήματα ο Γιάννης Αντωνόπουλος.