Super League 1 - Αθλήματα

Απίστευτο ματς στο Αγρίνιο, ο Παναιτωλικός ισοφάρισε στο 90+1′

Με πέναλτι του Ζοάο Πέδρο στο… 14ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Παναιτωλικός κράτησε στο 2-2 τον Λεβαδειακό και τον άφησε στον πάτο της βαθμολογίας. Με 2-0 είχαν προηγηθεί οι Βοιωτοί στο πρώτο μέρος.

Ο Γιώργος Νίκας, πέτυχε τα δύο γκολ της ομάδας του Γιάννη Πετράκη, με τους γηπεδούχους να μειώνουν στο 60′ με τον Ζοάο Πέδρο και στο 9ο λεπτό των καθυστερήσων να κερδίζουν πέναλτι με τον Μάρτενσον και τον Πορτογάλο να νικά τον Γκροφ για το 2-2.

Με τη νίκη αυτή ο Λεβαδειακός έφτασε στους 24 βαθμούς και ο Παναιτωλικός που τους 30.

Παρότι οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα και δημιούργησαν την πρώτη καλή στιγμή με τον Χουχούμη στο 2’, οι Βοιωτοί ήταν αυτοί που βρήκαν γκολ νωρίς!

Σκόρερ ο Νίκας, που στο 10’ μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Βρακάς από τον Μάρτενσον για κλοτσιά μέσα στην περιοχή.

Τρία λεπτά αργότερα, η ομάδα του Πετράκη άγγιξε το 2-0, ωστόσο το κοντινό σουτ του Βρακά κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Ανέστη, ενώ στο 15’ ο τερματοφύλακας του Παναιτωλικού σταμάτησε από κοντά τον Νίκα!

Ο Παναιτωλικός κατάφερε να συνέλθει σιγά σιγά και να απειλήσει δις με Μόρσεϊ και Καρέλη στο 18’, με αμφότερους ωστόσο να βλέπουν τον Γκροφ να δηλώνει παρών στις προσπάθειές τους.

Ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων αντέδρασε σωστά και στο τρομερό βολέ του Χουάνπι στο 27’, όπως συνέβη και στην περίπτωση του πλασέ που επιχείρησε ο Κολοβός τέσσερα λεπτά αργότερα.

Ο Γιαννιώτας… ανακάτεψε την άμυνα του Παναιτωλικού στο 34’ όμως το σουτ του ήταν εντελώς άψυχο και δεν προβλημάτισε τον Ανέστη, ωστόσο δέκα λεπτά αργότερα ο Έλληνας τερματοφύλακας μάζεψε για δεύτερη φορά την μπάλα από τα δίχτυα του…

Ο Νίκας βρήκε τον Γερεμέγεφ στα δεξιά, εκείνος βρήκε ξανά τον συμπαίκτη του με ωραία σέντρα και η κατάληξη ήταν μια ωραία κεφαλιά για το 2-0!

Στο 88′, ο Γιάννης Μπουζούκης είδε τον Τσάπρα να βάζει προβολή και να αποτρέπει την ισοφάριση διώχνοντας σε κόρνερ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του μέσου του Παναιτωλικού πέρασε ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Γκροφ.

Στο 9ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μάρτενσον βρέθηκε στο έδαφος σε μαρκάρισμα του Μπελμόντ και ο Σιδηρόπουλος που αρχικά έδειξε άουτ, είδε τη φάση στο VAR και στη συνέχεια κατελόγισε πέναλτι με τον Ζοάο Πέδρο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 14ο λεπτό των καθυστερήσεων.