Μεγάλο “διπλό” του ΠΑΣ στη Νίκαια με…δράστη τον Μορέιρα

Χάρη σε ένα γκολ του Μορέιρα ο ΠΑΣ Γιάννινα έφυγε με σπουδαίο διπλό από τη Νίκαια επί του Ιωνικού και ξεμπέρδεψε με την υπόθεση παραμονή. Σε δεινή θέση οι γηπεδούχοι.

Ο επιθετικός από την Γουινέα πέτυχε το πρώτο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα και ο ΠΑΣ έφτασε τους 30 βαθμούς. Ο Ιωνικός παρέμεινε στην προτελευταία θέση, λόγω της ισοπαλίας στο Αγρίνιο.

Το πρώτο γκολ του Μορέιρα στο φετινό πρωτάθλημα της Super League, αποδείχτηκε αρκετό για τον ΠΑΣ Γιάννινα να νικήσει στην Νεάπολη, τον Ιωνικό (0-1) και ουσιαστικά να κάνει άλμα παραμονής, φτάνοντας τους 30 βαθμούς στην 9η θέση της βαθμολογίας, ενώ παράλληλα, οι Νικαιώτες παρέμειναν στην προτελευταία θέση, μετά την ισοπαλία του Λεβαδειακού (2-2) στο Αγρίνιο, κόντρα στον Παναιτωλικό για την 5η αγωνιστική των play outs. Απομένουν δυο ακόμα αγωνιστικές και η θέση του Ιωνικού είναι η δυσμενέστερη στην “μάχη” της παραμονής. Ο Ιωνικός θα παίξει εκτός έδρας με τον ΟΦΗ και εντός με την Λαμία.

Τα δεκάδες καπνογόνα που άναψαν οι οργανωμένοι οπαδοί του Ιωνικού, κέρδισαν τις εντυπώσεις από το θέαμα που παρουσίασαν οι ομάδες στο πρώτο ημίχρονο και ενώ ο ρυθμός του αγώνα ήταν ικανοποιητικός. Αξιόλογες φάσεις, όμως, δεν δημιουργήθηκαν μπροστά από τις δυο εστίες. Στο 6′ και στο 14′ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν τον Τσιντώτα, με κεφαλιές του Σεμπά και του Μάντζη, αλλά και στις δυο περιπτώσεις, η μπάλα κατέληξε άουτ.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε την πρώτη και μοναδική ευκαιρία του στο 38′ από την συνεργασία των Μπάλαν, Παμλίδη και Ρομάο, με τον Έλληνα παίκτη να κάνει δυνατό σουτ, εκτός περιοχής και χωρίς να ανησυχεί τον Χουτεσιώτη. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σουτ του Σεμπά σε tranzision παιχνίδι του Ιωνικού, αλλά δεν αιφνιδίασε τον Τσιντώτα που μπλόκαρε σταθερά.

Το δεύτερο ημίχρονο, άρχισε με την αναγκαστική αλλαγή που ζήτησε ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ, Παναγιώτης Τσιντώτας, ο οποίος έπεσε στο έδαφος και τραυματίστηκε στον οπίσθιο μηριαίο, με αποτέλεσμα να αντικατασταθεί από τον Αθανασίου.

Σε φάση αντεπίθεσης, ο ΠΑΣ Γιάννινα αιφνιδίασε τον Ιωνικό και άνοιξε το σκορ στο 64′, όταν από το δυνατό σουτ του Πήλιου και από πλάγια θέση, ο Χουτεσιώτης απέκρουσε, αλλά η μπάλα “στρώθηκε” στον Μορέιρα που ήταν αμαρκάριστος και με πλασέ, σημείωσε το πρώτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα. Στο επόμενο λεπτό και μετά την σέντρα των γηπεδούχων, ο Τζίμας ντρίπλαρε τον Κάνιας στην περιοχή του κέντρου, βρήκε ελεύθερο χώρο στον άξονα και με δυνατό σουτ απείλησε και για δεύτερο γκολ των Γιαννιωτών.

Στο 87′ από την σέντρα-σουτ του Ρομαό, η μπάλα χτύπησε το οριζόντιο δοκάρι και στο 88′ στην κεφαλιά του Μάντζη, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου) : Χουτετσιώτης, Βαλεριάνος, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Σάκιτς, Κάνιας, Μασάς (71′ Λοβέρα), Γούλερι (60′ Ελευθεριάδης), Σεμπά (76’Μάνος), Μάντζης.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος) : Τσιντώτας (49′ Αθανασίου), Πήλιος, Παντελάκης, Εραμούσπε, Σόρια, Λιάσος, Τζίνο, Τζίμας, Μορέιρα (88′ Ροσέρο), Παμλίδης, Μπάλαν (90+9′ Κόντε).