Κυπελλούχος στην ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας ο Παναγρινιακός (vid)

Κυπελλούχος της ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας αναδείχθηκε ο Παναγρινιακός, επικρατώντας με 2-0 του μαχητικού Άρη Αιτωλικού στον τελικό της Ναυπάκτου.

Παρά τον καλό ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο και τις φάσεις που σημειώθηκαν, με κορυφαία δοκάρι για τον Παναγρινιακό, το σκορ έμεινε στο 0-0.

Στο 54′ ο Βασίλης Γκόλιας με εκτέλεση φάουλ από μακριά αιφνιδίασε τον κίπερ του Άρη Αιτωλικού και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Αγρινίου.

Ο Παναγρινιακός είχε κι άλλες ευκαιρίες για να σκοράρει και άλλα τέρματα. Στο 79′ ο Αλομπισάτ κέρδισε πέναλτι, με τον Τσιούνη να αστοχεί στην εκτέλεση. Ο Μπότας απέκρουσε την εκτέλεσή του, κρατώντας τον Άρη στο παιχνίδι.

Στα εναπομείναντα λεπτά το ματς «άνοιξε». Στο 90+1′ ο Αντωνόπουλος «σφράγισε» τη νίκη του Παναγρινιακού, με ωραίο πλασέ.

Η ομάδα του Αιτωλικού κέρδισε τις εντυπώσεις με την μαχητικότητά της, όντας σε τελικό μετά από 18 χρόνια.

Από την άλλη ο Παναγρινιακός στη δεύτερη συνεχόμενη παρουσία του σε τελικό κατέκτησε το τρόπαιο. Εξασφάλισε έτσι την παρουσία στο Κύπελλο Ελλάδας της νέας σεζόν.