Ο Ολυμπιακός…σκότωσε τα όνειρα τίτλου για τον Παναθηναϊκό

Το Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός είναι το ντέρμπι των “αιωνίων” και ποτέ, καμιά ομάδα δεν μπορεί να θεωρηθεί αδιάφορη. Αυτό έγινε και σήμερα, με τους “ερυθρολεύκους” να κερδίζουν το “τριφύλλι” και να τους στερούν ουσιαστικά τον τίτλο!

Το γκολ του Ρέαμπτσιουκ στο 68′ “σκότωσε” τους φιλοξενούμενους, που παρουσιάστηκαν ανέτοιμοι στο άδειο λόγω τιμωρίας “Καραϊσκάκης” και παρά την αντίδραση που έβγαλαν στη συνέχεια (κυρίως με την είσοδο του Ιωαννίδη), οι “πράσινοι” έχασαν το ματς και μαζί (κατά τα φαινόμενα) τον τίτλο.

Ανώτερος καθόλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν ο Ολυμπιακός, με τους παίκτες του «τριφυλλιού» να είναι προσεκτικοί και να έχουν πρώτο μέλημα το μηδέν στην άμυνα. Ωστόσο, αυτό το 45λεπτο πέρασε χωρίς την πολύ μεγάλη ευκαιρία μπροστά στα δύο καρέ.

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν εκείνοι που απείλησαν περισσότερο, αλλά το έκαναν κυρίως με μακρινά σουτ, που σε καμία των περιπτώσεων δεν ανησύχησαν τον Μπρινιόλι. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με μονάχα μία τελική, ένα σουτ του Μπερνάρ, που εξουδετέρωσε με ευκολία ο Τζολάκης.

Αντίθετα το δεύτερο μέρος ήταν καλύτερο από πλευράς θεάματος. Οι «πράσινοι» αυτή τη φορά δεν μπόρεσαν να περιορίσουν το ρυθμό σε χαμηλό τέμπο και οι γηπεδούχοι από νωρίς πίεσαν για το γκολ. Στη μεγαλύτερη στιγμή ως εκείνο το σημείο στο παιχνίδι, ο Εμβιλά «τράνταξε» το κάθετο δοκάρι του Μπρινιόλι στο 50’, με ένα φαλτσαριστό σουτ, μετά από συνεργασία με τον Ελ Αραμπί.

Ο Παναθηναϊκός «απάντησε» στις ευκαιρίες στο 60’ με τον Τσέριν. Ο Σλοβένος βρέθηκε στην καρδιά της περιοχής του Τζολάκη, αλλά ο Ντόι πρόλαβε να βάλει την κόντρα στο σουτ και η μπάλα κατέληξε κόρνερ. Από εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός ανέβασε αρκετά την απόδοσή του και εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους στην «πράσινη» άμυνα για να σκοράρει.

Ο Φορτούνης στο 68’ «άνοιξε» έξυπνα για τον Ροντινέι στο δεξί άκρο και ο Βραζιλιάνος με παράλληλη σέντρα βρήκε τον αμαρκάριστο Ρέαμπτσουκ μέσα στην μικρή περιοχή, ο οποίος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα. Παρότι αυτό το γκολ ήταν «μαχαιριά» για τον Παναθηναϊκό, οι ποδοσφαιριστές του Ιβάν Γιοβάνοβιτς προσπάθησαν να ισοφαρίσουν άμεσα. Ο Ιωαννίδης τροφοδότησε τον Μπερνάρ ο οποίος αφού κοντρόλαρε, έκανε το σουτ, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι.

Στο 81′ ο Κώτσιρας βρήκε χώρο για το σουτ αλλά ο Τζολάκης μάζεψε τη μπάλα. Στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός πρέσαρε για τα καλά ενώ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Ραμόν (στο 94′) για πάτημα στον Σάρλια. Στο 96′ ο Κλεϊνχεϊσλερ είχε φοβερή φάση με ένα σουτ ελάχιστα εκτός. Τελικώς το ματς έμεινε στο 1-0.

Ολυμπιακός (Ζοζέ Ανιγκό) : Τζολάκης, Ρέαμπτσιουκ, Ρόντινεϊ, Ντόη, Παπασταθόπουλος, Σαμασέκου, Χουάνγκ (75′ Κασάμι), Εμβιλά, Μπιέλ (63′ Βρουσάι), Φορτούνης (76′ Ραμόν), Μπακαμπού (46′ Ελ Αραμπί)

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς) : Μπρινιόλι, Χουάνκαρ (79′ Πούχατς), Φακούντο (73′ Κώτσιρας), Μάγκνουσον, Σάρλια, Κουρμπέλης, Τσέριν, Πέρεθ (73′ Κλεϊνσχέισλερ), Μπερνάρ, Παλάσιος (67′ Μαντσίνι), Σπόραρ (66′ Ιωαννίδης)