Μισός τίτλος το “διπλό” της ΑΕΚ, το άλλο μισό με το…δώρο του Ολυμπιακού!

Μεγάλες στιγμές ζουν απόψε οι φίλοι της ΑΕΚ! Ο “δικέφαλος” πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Άρη και σε συνδυασμό με την ήττα του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι των αιωνίων, θέλει έναν βαθμό στο Opap Arena με τον Βόλο για στεφθεί πρωταθλητής!

Ο Γκρέι «άνοιξε» το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 17′, ο Φαν Βέερτ ισοφάρισε στο 23′, ενώ ο Τσούμπερ «χάρισε» τη νίκη-πρωτάθλημα στην ΑΕΚ στο 43′!

Μόνη-πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα των Play Off της Super League η «Ένωση», μετά το πέρας της 9ης -και προτελευταίας- αγωνιστικής στο +3 από το «τριφύλλι», με 80 βαθμούς, έναντι 77.

Κάπως έτσι, στη Νέα Φιλαδέλφεια ξεκινούν οι… προετοιμασίες για φιέστα στην OPAP Arena, κόντρα στον Βόλο (14/05, 20:00), όπου η ΑΕΚ στέφεται πρωταθλήτρια, είτε κερδίσει, είτε έρθει ισόπαλη με τους Θεσσαλούς!

Η ΑΕΚ είχε τις δύο πρώτες μεγάλες ευκαιρίες στο ματς, ωστόσο, το σουτ του Ρότα στην κλειστή γωνία του Κουέστα στο 2′ αποκρούστηκε, ενώ αυτό του Πινέδα στο 8′, εκτός περιοχής, κατέληξε στο δεξί πλαϊνό δίχτυ της εστίας του Άρη. Στην πρώτη «επίσκεψη» των γηπεδούχων στη δική της περιοχής, όμως, βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Ο Πινέδα ανέτρεψε τον Ματέο Γκαρσία εντός περιοχής στο 14′ και μετά από εξέταση της φάσης στο VAR, ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι υπέρ του Άρη. Ο Γκρέι ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε και «έγραψε» το 1-0 στο 17ο λεπτό.

Η «απάντηση» της ΑΕΚ ήταν άμεση. Ο Φαν Βέερτ έγινε αποδέκτης της μπάλας εντός περιοχής, «άδειασε» τον Πίρσμαν και με όμορφο πλασέ, έφερε το ματς στα ίσα.

Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα, με εξαίρεση ένα σουτ του Γκρέι στο 36′ που πέρασε ψηλά άουτ, το παιχνίδι εξελίχθηκε σε έναν επιθετικό μονόλογο των φιλοξενούμενων.

Αρχικά, ο Φαν Βέερτ λίγο έλειψε να σκοράρει στο 37′, για δεύτερη φορά στο ματς, αλλά ο Κουέστα απέκρουσε και ο Μαζικού έδιωξε σε κόρνερ.

Η «σκυτάλη» πέρασε στον Τσούμπερ, ο οποίος προσπάθησε να σκοράρει στο 40′, στο 41′ και στο 42′, αλλά στις δύο πρώτες τελικές του ο Κουέστα δήλωσε «παρών», ενώ στην τρίτη, η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του.

Εν τέλει, το γκολ ήρθε στο 43ο λεπτό, με τον Ελβετό μεσοεπιθετικό να βρίσκει δίχτυα, με δυνατό σουτ εντός περιοχής, για να διαμορφώσει το 2-1, ως σκορ του πρώτου μέρους.

Η ΑΕΚ είχε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία για να «κλειδώσει» τη νίκη στο 49′. Ο Σιμάνσκι έκλεψε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή του Άρη και είδε το γύρισμά του, μετά από κόντρα, να καταλήγει στο αριστερό πλαϊνό δίχτυ της εστίας του Κουέστα.

Στο 58′ ο Άρης βρήκε δίχτυα με τον Γκρέι, μετά από ωραία μπαλιά του Ρουπ, αλλά ο φορ των γηπεδούχων ήταν εκτεθειμένων και το γκολ του ακυρώθηκε.

Η τελευταία καλή ευκαιρία στο ματς σημειώθηκε στο 65ο λεπτό. Ο Άμραμπατ «πέρασε» την μπάλα στον Τομ Φαν Βέερτ, που πλάσαρε, αλλά είδε την μπάλα να σταματά στο κάθετο δοκάρι του Κουέστα.

Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης, ο Ματίας Αλμέιδα προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, για να δώσει «ανάσες» στο σύνολό του.

Η ΑΕΚ διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της προβάδισμα, δεν κινδύνεψε και το 2-1 παρέμεινε ως τελικό σκορ του ματς, «σφραγίζοντας» ουσιαστικά το πρωτάθλημα για την «Ένωση», που είτε με νίκη, είτε με ισοπαλία κόντρα στον Βόλο (14/05, 20:00) στην τελευταία αγωνιστική των Play Off της Super League, στέφεται πρωταθλήτρια Ελλάδας!

Άρης (Τόλης Τερζής) : Κουέστα, Μαζικού, Εμπακατά, Πίρσμαν, Ενκουλού, Ρουπ, Νταρίντα, Νοτυκουρέ (59′ Καμάτσο), Χριστοδουλόπουλος (59′ Ιτούρμπε), Ματέο Γκαρσία, Γκρέι (86′ Καμαρά)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα) : Αθανασιάδης, Χατζισαφί, Ρότα, Μουκουντί, Βίντα, Γκατσίνοβιτς (84′ Ζίνι), Ελίασον (59′ Άμραμπατ), Σιμάνσκι, Πινέδα (68′ Γιόνσον), Φαν Βέερτ (84′ Φερνάντες), Τσούμπερ (68′ Μάνταλος)