Χωρίς να φορτσάρει ο ΠΑΟΚ στον Βόλο και τώρα “τελικός”

Ένα εύκολο απόγευμα είχε στον Βόλο ο ΠΑΟΚ, στο τελευταίο εκτός έδρας παιχνίδι για τη φετινή σεζόν.

Ο “δικέφαλος” έπαιξε όσο χρειαζόταν κόντρα στην ελλιπέστατη ομάδα της Μαγνησίας και πήρε τη νίκη, η οποία τον διατηρεί στο -3 από τον Ολυμπιακό (νίκησε 1-0 τον Παναθηναϊκό) και έτσι θέλει μόνο νίκη στην Τούμπα για τερματίσει στην 3η θέση.

Τα γκολ για τους “ασπρόμαυρους” πέτυχαν οι Ζίφκοβιτς και Μπράντον Τόμας.

Στην πρώτη καλή ευκαιρία του παιχνιδιού ο Ζίβκοβιτς έβαλε τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού στην αναμέτρηση.

Ο Σέρβος εξτρέμ ξεμαρκαρίστηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή και με ένα «γλυκό» τελείωμα έστειλε την μπάλα στο πλαϊνό δίχτυ του Αυγερίνου για το 1-0 στο 28ο λεπτό.

Ο Ζίβκοβιτς συνέχισε να ταλαιπωρεί την αντίπαλη άμυνα και με υπέροχη σέντρα βρήκε τον Τόμας αμαρκάριστο μέσα στην περιοχή.

Ο φορμαρισμένος επιθετικός του «δικεφάλου» με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο κάθετο δοκάρι του Έλληνα κίπερ στο 36’.

Στο 45+1’ ο Πιρές μετά από ένα σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ζίβκοβιτς αντίκρισε την κόκκινη κάρτα και έκανε το έργο του ΠΑΟΚ ακόμη πιο εύκολο

Ο ΠΑΟΚ με αριθμητικό πλεονέκτημα έκανε το 2-0 και «καθάρισε» το παιχνίδι.

Ο Σβαμπ με εξαιρετική τρίπλα και ακόμη καλύτερη σέντρα βρήκε τον Τόμας μέσα στην περιοχή και ο Ισπανός έκανε με κεφαλιά το 2-0 στο 57ο λεπτό. Δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική που σκοράρει ο φορ του «δικεφάλου».

Δοκάρι για τον ΠΑΟΚ στο 84΄με τρομερό σουτ του Σοάρες μετά από κόντρα πάνω στον Πίρινεν.

ΝΠΣ Βόλος (Κώστας Μπράτσος) : Αυγερινός, Σι, Οικονομόπουλος (63′ Τριανταφύλλου), Πίρινεν, Ασλανίδης, Μεταξάς, Κάτσε (88′ Λούνα), Καρτάλης (76′ Άλχο), Τάχατος, Μεθκίδα (76′ Τσοκάνης), Πιρές

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Κοτάρσκι, Βιερίνια, Λύρατζης, Νάσμπεργκ, Κετζιόρα, Ντάντας, Σβαμπ (70′ Φιλίπε Σοάρες), Κωνσταντέλιας, Ζίφκοβιτς (70′ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ (79′ Τζίμας), Μπράντον (82′ Ρικάρντο)