Σπουδαία νίκη του Αιγάλεω στην Καλαμάτα! (photos)

Πολύ σπουδαίο διπλό για το Αιγάλεω στη Μεσσηνία, που τη φέρνει ξανά στο +4 από την Προοδευτική, που χθες πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Παναχαϊκής.

Από την άλλη πλευρά, η Καλαμάτα αποδείχτηκε κατώτερη των περιστάσεων και γνώρισε την ήττα με 2-0 από το Σίτι, για την 24η αγωνιστική στον νότιο όμιλο της Super League 2.

Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο από τους Τσιλιγκίρη (33′) και Ραμίρες (62′), το Σίτι υποχρέωσε τη Μαύρη Θύελλα στην πρώτη ήττα της στο δεύτερο γύρο και δεύτερη εντός έδρας -μετά το διπλό της Κηφισιάς πριν από περίπου δύο μήνες-, με τους λιγοστούς οπαδούς στην κερκίδα να αποδοκιμάζουν ποδοσφαιριστές και διοικούντες, για την εικόνα που παρουσίασε η ομάδα.

Η Καλαμάτα είχε μεν την κατοχή της μπάλας χωρίς όμως να απειλεί επί της ουσίας τους φιλοξενούμενους οι οποίοι ήταν καλά στημένοι αμυντικά και προσπαθούσαν να χτυπήσουν στην κόντρα όπως και έγινε.

Ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, οι “μελανόλευκοι” παρότι πίσω στο σκορ δεν κατάφεραν να κάνουν ούτε φάση με το Αιγάλεω να φεύγει χωρίς δυσκολία με το τρίποντο της νίκης.

το φιλμ του αγώνα και φωτογραφίες στο Sport365

Καλαμάτα (Ίλτσο Γκεοργκιόσκι) : Μέντες, Μoζέρ (71’ Κωνσταντινόπουλος), Λουπάνο (64’ Μπουλάρι), Μπαξεβάνος, Λιποράσε (46’ Ματέους), Παπατόλιος, Καραγκούνης, Τάτος (64’ Πασάς), Βασιλόγιαννης, Αρναρέλλης, Ρόβας (76’ Μαρκόφσκι)

Αιγάλεω (Γιώργος Κουδούνης): Σκαφίδας, Πεχλιβανόπουλος, Μπούσης, Παπανικόλας, Φουρλάνος, Καμαρά, Βλαχομήτρος (60’ Τσίτσαρης), Πολυχρόνης (90′ Καρατάσιος), Τσιλιγκίρης (90′ Παλτόγλου), Μπαστιάνος (60’ Ραμίρες), Κολλάς (67’ Σταματάκης)