Καταιγιστική η Athens Kallithea, ελπίζει σε “στραβοπάτημα” της Κηφισιάς

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα, ήρθε η νίκη για την Athens Kallithea, στο ντέρμπι της Αθήνας με αντίπαλο τον Απόλλωνα.

Η ομάδα του Γιώργου Σίμου, έχοντας μεγάλο κίνητρο καθώς συνεχίζει να βρίσκεται στο…κυνήγι του τίτλου, επικράτησε με 3-0 της “Ελαφράς Ταξιαρχίας” και έφτασε τους 59 βαθμούς, δύο λιγότερους από την Κηφισιά, που υποδέχεται τη Δευτέρα (29/5) τα Χανιά.

Κορυφαίος στο γήπεδο ο Παναγιώτης Κυνηγόπουλος, ο οποίος ήταν ο δημιουργός των δύο τερμάτων των γηπεδούχων, του πρώτου για την εξαιρετική κεφαλιά του Λουκίνα και του δευτέρου, στο “πάρε-βάλε” για την προβολή του Σαντάνα.

Η κυριαρχία της Athens Kallithea φάνηκε από τα πρώτα λεπτά. Μόλις στο 2ο λεπτό, ο Σαντάνα βρήκε ωραία τον Λουκίνα στην “καρδιά” της αντίπαλης άμυνας, προσπάθησε να νικήσει τον Κότσαρη αλλά ο πορτιέρο του Απόλλωνα απέκρουσε με τα πόδια.

Η πίεση συνεχίστηκε από πλευράς γηπεδούχων, η οποία και καρποφόρησε στο 17ο λεπτό. Ο Κυνηγόπουλος κυνήθηκε ωραία από δεξιά, έκανε τη σέντρα ακριβείας στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Λουκίνας με ωραίο άλμα νίκησε τους αντίπαλους αμυντικούς αλλά και τον Κότσαρη (1-0).

Σαν να μην έφτανε αυτό για την “Ελαφρά Ταξιαρχία”, στο 24′ ήρθε και το δεύτερο γκολ της Καλλιθέας. Ο Ματίγια βρήκε στα δεξιά τον δραστήριο Κυνηγόπουλο, ο τελευταίος έκανε την παράλληλη σέντρα στο πρώτο δοκάρι και ο Σαντάνα με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (2-0).

Στο 30′ ο Ματίγια εκτέλεσε το φάουλ από τον άξονα, η μπάλα κατευθύνθηκε στο δεύτερο δοκάρι, ο Καινούργιος έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Κότσαρης μπλόκαρε.

Στο πρώτο μισάωρο του αγώνα, η Athens Kallithea μέτρηση ήδη 9 τελικές προς την εστία, δύο εκ των οποίων μετατράπηκαν σε γκολ, δείγμα της απόλυτης κυριαρχίας των γηπεδούχων στο σημερινό ματς.

Νέα ευκαιρία για την Καλλιθέα στο 35′, όταν ο Σαντάνα “πάτησε” για τον Ματίγια, ο τελευταίος δοκίμασε το μακρινό σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ.

Τα πρώτα 20 λεπτά στο δεύτερο μέρος, δεν είχε πολλές συγκινήσεις. Στο 65′ όμως, η Athens Kallithea “κλείδωσε” το τρίποντο στο σημερινό παιχνίδι, χάρη στην εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, που δεν άφησε περιθώρια στον Κότσαρη (3-0).

Η πρώτη και μοναδική καλή στιγμή για τον Απόλλωνα στο δεύτερο μέρος καταγράφηκε στο 69ο λεπτό, όταν ο Μουστακόπουλος δοκίμασε το σουτ από μακριά και ο Βοσνιάδης απέκρουσε εντυπωσιακά στην αριστερή του γωνία.

Athens Kallithea (Γιώργος Σίμος): Βοσνιάδης, Ευαγγέλου, Ματίγια, Ναμπί (79′ Μπάμπης), Σαντάνα (79′ Τσιντώνης), Βασιλούδης, Λουκίνας (89′ Μπουλούλης), Κυνηγόπουλος, Καινούργιος, Βλάχος, Ντεμέτριους (56′ Ιωαννίδης)

Απόλλων Σμύρνης (Γιάννης Τάτσης): Κότσαρης, Λούι, Τσαμούρης (86′ Τάμπας), Ντομίνγκες, Αναστασόπουλος (46′ Μουστακόπουλος), Πατάπης, Μωραΐτης, Φατιόν, Ερέρα, Χαλίμι (46′ Κουάδρα), Καρίμ (62′ Περέιρα)