Basket League : Με άμυνα “τανάλια” ο Παναθηναϊκός στους τελικούς του πρωταθλήματος

Το Περιστέρι ήταν ανταγωνιστικό για ένα ημίχρονο, όμως στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός και έκλεισε εύκολα θέση στους τελικούς με τον Ολυμπιακό (81-67). Γκριγκόνις και Αγραβάνης οι κορυφαίοι του «τριφυλλιού».

Με όπλο το ΟΑΚΑ ο Παναθηναϊκός κέρδισε στο πέμπτο παιχνίδι το Περιστέρι και εξασφάλισε με 3-2 νίκες την πρόκριση στους τελικούς. Την Κυριακή με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ το Τριφύλλι για το σπάσιμο της έδρας.

Με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός στην επίθεση στον πέμπτο αγώνα κόντρα στο Περιστέρι με τον Πάρις Λι να στέλνει το Τριφύλλι μετά από τρία λεπτά στο +5 έπειτα από ωραία ατομική προσπάθεια και καλάθι – φάουλ (11-6).

Η δυναμική εκκίνηση του Γκουντάιτις διαμόρφωσε το σκορ στο 16-10. Από challenge του Σερέλη για σουτ του Ντένμον εκτός χρόνου οι «πράσινοι» έμειναν στο +9 (19-10). Ο Κασελάκης σκόραρε για τρεις , εν συνεχεία το Περιστέρι κέρδισε αντι-αθλητικό φάουλ και πλησίασε στο σκορ (23-17).

Η διαφορά ανέβασε σε διψήφια τιμή με μακρινό τρίποντο του Γκριγκόνις (28-17). Ο Φρανσίσκο με 3/3 τρίποντα μείωσε την απόσταση στους 8 πόντους (36-28). Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν από το -12 στο -4 για το τάιμ άουτ του Σερέλη (36-32). Ο Μαντζούκας με τρίποντο από τη γωνία έσπασε το σερί της ομάδας του Σπανούλη (39-34).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με ένα 14-0 στο β’ ημίχρονο και απέκτησε ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης κόντρα στο Περιστέρι (53-41). Ο Μωραΐτης με σουτ τριών πόντων έστειλε τον δείκτη του σκορ στο 56-44. Ο Αγραβάνης έκανε το κορυφαίο του δεκάλεπτο με την πράσινη φανέλα και οδήγησε το Τριφύλλι στην πρόκριση στους τελικούς (64-48).

Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός συντήρησε τη διαφορά στο σκορ δίχως να κατεβάσει ταχύτητα. Ο Λι με ελεύθερο τρίποντο τελείωσε οριστικά το παιχνίδι (74-52). Ο Πονίτκα με ωραία προσπάθεια έκανε το 81-60 ψαλιδίζοντας και τις τελευταίες ελπίδες του Περιστερίου για πρόκριση στο ΟΑΚΑ.

Ο Χρήστος Σερέλης έριξε στη μάχη τον Νίκο Παππά 1,5 λεπτό πριν τη λήξη. Τρία συνεχόμενα κλεψίματα του Περιστερίου διαμόρφωσαν το τελικό 81-67.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 41-39, 64-48, 81-67