Έγραψε ιστορία ο Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας με την άνοδο στη Γ Εθνική!

Η Ημαθία θα έχει ξανά εκπρόσωπο στη Γ Εθνική!

Ο Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας πέρασε…αέρας από το Αμύνταιο και όχι μόνο πήρε το εισιτήριο για τις εθνικές κατηγορίες, αλλά κατέκτησε την 1η θέση στον 2ο όμιλο των μπαράζ ανόδου.

Η ομάδα του Χρήστου Ζαρογιάννη αξίζει συγχαρητήρια για τη φετινή προσπάθεια, που ξεκίνησε το καλοκαίρι του 2ο22 και είχε ως επιστέγασμα τον τίτλο στην Α κατηγορία και επιβράβευση την κατάκτηση ενός από τα τρία εισιτήρια για τη Γ Εθνική.

Τα δύο γκολ μέσα στα πρώτα 10 λεπτά, έκαναν πιο εύκολο το έργο των “κυανολεύκων” (11′ Λέκα, 17′ Αργυρόπουλος) και έτσι όλα πήραν το δρόμο τους στη συνέχεια.

Για την ιστορία, ο Ράδης στο 70ο λεπτό και ο Μουρατίδης στο 74′ ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 0-4, ο Λαφογιάννης στο 78′ μείωσε για τον γηπεδούχο Ερμή και στην τελευταία φάση του αγώνα, ο Κουτσούκης διαμόρφωσε το 1-5.

Ακολούθησαν οι έντονοι πανηγυρισμοί από πλευράς φιλοξενούμενων, που είδαν τους κόπους τους να αμείβονται και αν δεν γίνει κάποια…κοσμογονία με την απόφαση της Πειθαρχικής της ΕΠΟ (για την ένσταση του Αετού Βαρβάρας, η οποία παρεμπιπτόντως νίκησε τον Βατανιακό και πήρε το τρίτο εισιτήριο ανόδου!) τότε θα σφραγίσει και τυπικά την άνοδο στη Γ Εθνική.

Ερμής Αμυνταίου (Γιάννης Έλκας) : Μήτκας, Κοάτσης, Λυπίτκας (73′ Παπαχρήστου), Καζάνας (10′ λ.τ. Μπασούρης), Τσορλίνης, Κώττας, Κεσίδης (77′ Λαφογιάννης), Γιορετσίδης, Μακρής, Μπούκτσης, Άτσκα

Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας (Χρήστος Ζαρογιάννης) : Μυλωνάς, Πίτος, Τζημογιάννης, Ράδης, Κουτσούκης, Δημητρούσης, Μπρέγκου, Λίβας (58′ Χατζόπουλος), Λέκα (78′ Μουστάκας), Αργυρόπουλος, Κίτσα (58′ Μουρατίδης)