“Καθάρισε” ο Παλάσιος για τον Παναθηναϊκό

Δυσκολεύτηκε αλλά κατάφερε να πετύχει τον στόχο του στους “Ζωσιμάδες” ο Παναθηναϊκός, χάρη στο γκολ του Παλάσιος στο 75ο λεπτό.

Το τριφύλλι κλήθηκε να διαχειριστεί ένα κάρο αναποδιές με τους τέσσερις τραυματισμούς (Βέρμπιτς, Βαγιαννίδης, Τζούρισιτς, Αϊτόρ) πριν και κατά τη διάρκεια του αγώνα, αλλά το τρικ του Ιβάν Γιοβάνοβιτς στο 72’ να μετακινήσει τον Αράο στόπερ περνώντας στη μεσαία γραμμή τον Βιλένα, αλλάζοντας ταυτόχρονα πλευρές στους Μαντσίνι και Παλάσιος έφερε το προσδοκώμενο αποτέλεσμα.

Είναι ενδεικτικό ότι οι δύο Αργεντινοί συνεργάστηκαν περίφημα στη φάση του μοναδικού γκολ του αγώνα, με τον Μαντσίνι να σεντράρει με το αριστερό και τον Παλάσιος να τελειώνει ιδανικά τη φάση.

Από το πρώτο λεπτό του ματς κατέστη σαφές ότι ο ΠΑΣ Γιάννινα αντιμετώπιζε το ματς ως τον υπέρ πάντων αγώνα, με τρομερό πάθος στις προσωπικές μονομαχίες, σκληρά μαρκαρίσματα (τρεις κάρτες στα 35 πρώτα λεπτά) και κερδισμένες δεύτερες μπάλας.

Ο Παναθηναϊκός αντιθέτως είχε μάλλον το μυαλό του στις ευρωπαϊκές μονομαχίες που είχαν προηγηθεί παρότι στην αρχική του ενδεκάδα επτά αλλαγές σε σχέση με την Μπράγκα.

Και είδε επιπλέον δύο παίκτες του να αποχωρούν με προβλήματα τραυματισμού πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο (Βαγιαννίδης θλάση, Αϊτόρ χτύπημα στο δάχτυλο του ποδιού του) και δη στο 38’.

Οι πράσινοι είχαν μεν τον έλεγχο μέσω της κατοχής της μπάλας, πλην όμως δεν μπορούσαν να πατήσουν την αντίπαλη περιοχή με αξιώσεις και να δημιουργήσουν υποσχόμενες ευκαιρίες. Ο «Άγιαξ της Ηπείρου» προσπάθησε να πιέσει ψηλά κι όταν δεν κατάφερνε να δυσκολέψει την ανάπτυξη του Παναθηναϊκού τον περίμενε σε χαμηλό μπολ και με άμυνα χώρου πίσω από την μπάλα με σωστές καλύψεις και ικανοποιητικά αποτελέσματα.

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο δίχως ευκαιρία, με καλύτερη στιγμή ένα γύρισμα του Τσέριν (42’) από αριστερά που δεν βγήκε αποδέκτη καθώς η μπάλα πέρασε απ’ όλους παράλληλα με την εστία.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα φάνηκε απειλητικός στα πρώτα λεπτά, σε δύο σουτ του Καραχάλιου (5’) και του Τσαούση (11’) και προσπαθούσε να βγει με άμεσο τρόπο στο επιθετικό τρανζίσιον.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα. Στο δεύτερο ημίχρονο η κακοδαιμονία συνεχίστηκε για τον Παναθηναϊκό με τον Τζούρισιτς να γίνεται ο τρίτος παίκτης που αποχώρησε αναγκαστικά από το ματς με μυϊκό πρόβλημα στο 54’ και ο τέταρτος εάν συνυπολογίσει κανείς τον Βέρμπιτς που αντικαταστάθηκε μετά το ζέσταμα από τον Αϊτόρ.

Οι Ηπειρώτες στο 58’ έφτασαν κοντά στο γκολ με το σουτ του Σόρια να αποκρούεται εντυπωσιακά από τον Μπρινιόλι και το ίδιο συνέβη στο 61΄ από το τριφύλλι με τον Ιωαννίδη να στέλνει άουτ την μπάλα σε κεφαλιά μετά από σέντρα του Μλαντένοβιτς.

Ο Σέρβος φουλ μπακ ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθετικών ενεργειών του Παναθηναϊκού, βγάζοντας πολλές σέντρες από αριστερά.

Στο 72’ ο Γιοβάνοβιτς μετακίνησε σε στόπερ τον Αράο για να προσθέσει στη μεσαία γραμμή τον Βιλένα και δύο λεπτά αργότερα, στο 74’, ο Παλάσιος, με το που άλλαξε πλευρά με τον Μαντσίνι και πέρασε στην αριστερή πλευρά, άνοιξε το σκορ με τρομερό πλασέ στην κίνηση (0-1) μετά από σέντρα ακριβείας του Μαντσίνι!

Στο 91’ ο Παλάσιος σούταρε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και ο Κλέιμαν σταμάτησε σωτήρια με το πόδι το σουτ του Σπόραρ στο 93’, στις τελευταίες φάσεις του αγώνα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης, Τσαούσης, Καραχάλιος, Τζίνο, Παμλίδης (89’ Μπάλαν), Τζίμας (63’ Ροσέρο), Ριένστρα (76’ Γκάρο), Κόντε.

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς) : Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (38’ λ.τ. Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Πάλμερ-Μπράουν (73’ Βιλένα), Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν, Τζούρισιτς (54’ λ.τ. Μαντσίνι), Παλάσιος, Ιωαννίδης (72’ Σπόραρ), Αϊτόρ (38’ λ.τ. Μπερνάρ).