Το έκανε…θρίλερ η ΑΕΚ, “καθάρισε” ο Άμραμπατ στο 90+3′! (vids)

Η ΑΕΚ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, έμεινε με δέκα παίκτες από το 25′ και ισοφαρίστηκε αφότου είχε κάνει την ανατροπή, κατάφερε να φύγει με το «διπλό» από το «Πανθεσσαλικό» με πέναλτι του Άμραμπατ στο 93′.

Ο “δικέφαλος” φάνηκε να… κολλά για δεύτερο σερί ματς στη φετινή Super League, αλλά βρήκε τον δρόμο προς τη νίκη στο αγαπημένο της χρονικό διάστημα: τις καθυστερήσεις, όπως έκανε δύο φορές κόντρα στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ! Μία για την πρώτη της νίκη στη σεζόν και μία για την πρόκριση στα Play Off του Champions League.

Ο Άμραμπατ ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι στο 90+1′ και χάρισε τη νίκη στην «Ένωση» με σκορ 3-2 (03/09) απέναντι στον Βόλο, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του ελληνικού πρωταθλήματος.

Πρώτη νίκη για την ΑΕΚ μετά από τέσσερα παιχνίδια, ανεξαρτήτως διοργάνωσης, έστω και αγχωτική, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ (8′), έμεινε με δέκα στο 24′, έφερε το ματς… τούμπα με γκολ στο 32′ και το 37′, αλλά ισοφαρίστηκε στο 72′.

Χωρίς τον Πέτρο Μάνταλο θα αγωνιστεί απέναντι στον Ολυμπιακό (16/09) στην OPAP Arena, που αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Το παιχνίδι για την Ένωση ξεκίνησε στραβά, καθώς η ομάδα της Μαγνησίας στην πρώτη της τελική στο ματς κατάφερε να σκοράρει μετά το ολέθριο λάθος του Μουκουντί και το πλασέ του Ντέλετιτς.

Ένα λεπτό νωρίτερα ο Ρότα με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα προς την εστία, αλλά ο Σιαμπάνης απομάκρυνε σε κόρνερ.

Οι κιτρινόμαυροι απείλησαν για πρώτη φορά με τον Μουκουντί στο 16ο λεπτό, όμως το πλασέ του κατέληξε στην αγκαλιά του Σιαμπάνη που δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει την μπάλα.

Λίγο πριν την αποβολή του Μάνταλου, η Ένωση απείλησε με καλές προϋποθέσεις στο 22′. Ο Τσούμπερ με απίθανη ενέργεια απέφυγε όποιον βρήκε μπροστά του και έκανε το γύρισμα στο πέναλτι. Αρχικά ο Ελίασον σούταρε, όμως τον σταμάτησε ο Σιέλης και στη συνέχεια ο Ρότα ανάγκασε τον Σιαμπάνη σε νέα επέμβαση.

Στο 32′ ήρθε το πρώτο γκολ της Ένωσης με τον Γιόνσον έπειτα από ωραία εκτέλεση φάουλ του Ελίασον και έξι λεπτά μετά ο Τσούμπερ πέτυχε την ολική ανατροπή. Ο Βόλος προσπάθησε να αντιδράσει, δίχως κάτι αξιοσημείωτο με το 1-2 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Βόλος πήρε την μπάλα στα πόδια του και προσπάθησε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης. Οι παίκτες του Κώστα Μπράτσου δοκίμασαν να προσεγγίσουν τα καρέ του Στάνκοβιτς κυρίως με γεμίσματα, όμως η άμυνα της Ένωσης, ειδικά ο Βίντα ανταποκρίθηκαν εξαιρετικά.

Ο ρυθμός του αγώνα στο δεύτερο μέρος έπεσε, κάτι που βόλεψε την Ένωση που προηγούταν στο σκορ. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να απειλήσουν με τον Τρουιγέ στο 46′ και το 55′, ωστόσο καμία δεν είχε την επιθυμητή κατάληξη.

Οι Βολιώτες σκόραραν ξανά με τον Ντέλετιτς στο 72′ και έφεραν το ματς στα ίσια. Στα εναπομείναντα λεπτά η Ένωση προσπάθησε να πετύχει και τρίτο γκολ για να φύγει με το διπλό και το βρήκε με το πέναλτι του Άμραμπατ στις καθυστερήσεις,

Βόλος (Κώστας Μπράτσος) : Σιαμπάνης, Άλχο, Σιέλης, Ασλανίδης (46′ Κρούζλιακ), Κίτσος (46′ Λούνα), Τσοκάνης, Τρουιγέ (74′ Γκλάβτσιτς), Κορνέτ (60′ Ένγκιν), Κόμπα, Ντέλετιτς, Μωραΐτης (71′ Μραζ)

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα) : Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί (77′ Πινέδα), Γαλανόπουλος (73′ Σιμάνσκι), Γιόνσον, Τσούμπερ (68′ Αραούχο), Ελίασον (77′ ‘Άμραμπατ), Μάνταλος, Πόνσε (67’ Ζίνι)