Premier League : Επιβλητική η Λίβερπουλ, ανατροπή για την Πάλας (vids)

Ανεβαίνει συνεχώς η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, η οποία μετά το 1-1 της πρεμιέρας κόντρα στην Τσέλσι στο Λονδίνο, πέτυχε τρεις σερί νίκες στην Premier League και με 10 βαθμούς ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας μαζί με τις Τότεναμ και Γουέστ Χαμ. Σκόραραν Σαλάχ-Σομποζλάι, δύο δοκάρια είχε ο άτυχος, Νούνιες.

Μόλις στο 3’ άνοιξαν το σκορ οι Reds, όταν το κόρνερ του Αλεξάντερ-Άρνολντ πέρασε απ’ όλους και ο Σομποζλάι με ωραίο αριστερό από το όριο της περιοχής βρήκε τη γωνία. Το 1-0 έμεινε μέχρι το 22’ όταν οι γηπεδούχοι έβαλαν βάσεις νίκης, με τον Νούνιες να πλασάρει στο δοκάρι και την μπάλα να βρίσκει στον Κας και να πηγαίνει στα δίχτυα για να σημειωθεί αυτογκόλ και το 2-0. Η Λίβερπουλ είχε πάρει πλέον τα πάνω της και έκανε ό,τι ήθελε και στο 27’ μόνος ο Μάτιπ έστειλε κεφαλιά άουτ. Η Βίλα είχε δύο ευκαιρίες, στο 33’ με τον ΜακΓκιν, που πλάσαρε άουτ και στο 38’ με τους Γουότκινς και Μπέιλι που άφησαν ο ένας στον άλλο. Στο 39’ είχε το δεύτερο δοκάρι ο Νούνιες με σκαφτό τελείωμα στο οριζόντιο.

Το 3-0 ήρθε στις αρχές του δεύτερου ημιχρόνου και πάλι μετά από στατική φάση. Στο 55′, λοιπόν, ο Ρόμπερτσον εκτέλεσε το κόρνερ, ο Νούνιες πήρε την πρώτη κεφαλιά προς τα πίσω, με τον Σαλάχ -που… δεν έφυγε ποτέ για την Αλ Ιτιχάντ- να σκοράρει με κοντινή προβολή.

Την ίδια ώρα, η Κρίσταλ Πάλας πήρε τη νίκη (3-2) υποδεχόμενη τη Γουλβς, με χτυπήματα στην τελική ευθεία! Εάν και άνοιξε το σκορ με την προβολή του Εντουάρ στο 56′, οι «λύκοι» απάντησαν άμεσα (65′) με την κεφαλιά του Χουάνγκ. Ωστόσο, ο Έζε τής έδωσε εκ νέου προβάδισμα στο 78′, με τον Έντουαρ να σκοράρει εκ νέου στο 84′. Η αναμέτρηση στο δεύτερο μέρος είχε εξελιχθεί σε… ματσάρα, ο Κούνια μείωσε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων, χωρίς όμως να υπάρχει χρόνος για κάτι περισσότερο για την ομάδα του.