LaLiga : “Λύτρωση” στο 90+4′ για τη Βιγιαρεάλ, νίκη με Μαξίμοβιτς για τη Χετάφε (vids)

Μερικές φορές αρκεί μία μικρή κίνηση για να διώξει το μαύρο σύννεφο και να φέρει αλλαγή αύρας σε μία ομάδα. Η αλλαγή προπονητή δεν βελτίωσε την εικόνα της Βιγιαρεάλ στο γήπεδο, αλλά άλλαξε την ψυχολογία στο εσωτερικό της.

Υπό άλλες συνθήκες το συγκεκριμένο ματς με την Αλμερία, θα το έχανε. Αυτή τη φορά, όχι μόνο δεν το έχασε, αλλά το πήρε (κόντρα στην εικόνα του παιχνιδιού) με γκολ του Νορβηγού Σόρλοθ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Με τη δεύτερη νίκη στη σεζόν, η Βιγιαρεάλ ανέβηκε κάπως στη 13η θέση της βαθμολογίας και σίγουρα θα έρθει με αναπτερωμένο ηθικό στο «ΟΑΚΑ» για την πρεμιέρα των ομίλων του Europa League απέναντι στον Παναθηναϊκό.

Η Αλμερία τελείωσε το ματς με 17 τελικές (μόλις με 37% κατοχή) και οι γηπεδούχοι έμειναν μέσα στο παιχνίδι, χάρη σε ορισμένες καίριες επεμβάσεις του τερματοφύλακα Γιόργκενσεν.

Το πράγμα φάνηκε από νωρίς με τον Δανό τερματοφύλακα να γλιτώνει το 0-1 σε προσπάθεια του Λουίς Σουάρες (4’) και τη Βιγιαρεάλ να μην έχει ούτε μία καλή στιγμή σε όλο το πρώτο μέρος.

Πριν την ανάπαυλα, ο Ακιέμε τελείωσε ιδανικά μία ωραία ομαδική προσπάθεια για το 0-1 (44’), όμως η χαρά των Ανδαλουσιανών κράτησε πολύ λίγο, αφού ο Ζεράρδ Μορένο στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων έφερε το ματς στα ίσα.

Ο Γιόργκενσεν με τρεις ακόμα καλές επεμβάσεις κράτησε το 1-1 σε προσπάθειες από Ρομπερτόνε (50’ και Εμπάρμπα (59’), Λοπί (69’), με τη Βιγιαρεάλ να έχει σοβαρό πρόβλημα στο αμυντικό τρανζίσιον και να προσπαθεί να δημιουργήσει μόνο με εμπνεύσεις του Μπαένα.

Η Αλμερία αφού δε βρήκε το 1-2, άρχισε να χάνει μέτρα στο τέλος και το πλήρωσε πολύ ακριβά. Από σέντρα ακριβείας του Αλμπέρτο Μορένο στο δεύτερο δοκάρι, ο Σόρλοθ με ωραία κεφαλιά έκανε το 2-1 στο 94ο λεπτό και χάρισε στη Βιγιαρεάλ μία νίκη που μάλλον δεν άξιζε με βάση την εικόνα της αναμέτρησης.

Δεύτερη νίκη για τη Χετάφε στη La Liga. Επικράτησε 3-2 της Οσασούνα και την προσπέρασε στον πίνακα της βαθμολογίας.

Η Χετάφε άνοιξε το σκορ με τον Μίτροβιτς στο 36′ αλλά η Οσασούνα ισοφάρισε στο 45′ με τον Μουνιόθ. Με γκολ έκλεισε το πρώτο ημίχρονο, με γκολ άνοιξε και το δεύτερο.

Ο Καρμόνα έκανε το 2-1 στο 51′ αλλά πέντε λεπτά μετά ο Μπούντιμιρ ισοφάρισε με πέναλτι. Τελικά, τη νίκη στη Χετάφε έδωσε ο Μακσίμοβιτς, τέσσερα λεπτά πριν από τη συμπλήρωση του 90λεπτου. Στην επανάληψη για τη Χετάφε πέρασε ως αλλαγή και ο Μέισον Γκρίνγουντ. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Αντζιλιέρι.