Μια φορά στα…χίλια χρόνια τέτοια ματς : Κηφισιά – Πανσερραϊκός 4-4! (vids)

Δεν υπάρχουν λέξεις για να αναλύσει κάποιος το ματς που παρακολούθησαν οι τυχεροί σε Καισαριανή και τηλεοπτικούς δέκτες! Αγγλία γίναμε!

Απίστευτο κι όμως…νεοφώτιστο! Η Κηφισιά επέστρεψε από την… κόλαση (3-0 και 4-2 πίσω στο σκορ) και εξασφάλισε τον βαθμό της ισοπαλίας στο 90+11’ με τον Αλμπέρτο Μποτία (4-4) στο ματς της χρονιάς. Τρομερή εμφάνιση από τον Πανσερραϊκό, που αγωνιζόταν με παίκτη λιγότερο από το πρώτο μέρος.

Ο εντυπωσιακός στο α’ μέρος, Πανσερραϊκός, προηγήθηκε 3-0 της Κηφισιάς στα πρώτα 22 λεπτά και παρότι αγωνιζόταν από το 44′ με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Χάγεκ έδειχνε να αντέχει στην πίεση της γηπεδούχου, αλλά ο Αλμπέρτο Μποτία στο 90′ + 11′ έγραψε το τελικό 4-4 σε καταπληκτικό ματς!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον ιδανικό τρόπο για τον Πανσερραϊκό, ο οποίος βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 4ο λεπτό. Μετά από πλάγιο φάουλ, η άμυνα της Κηφισιάς δεν κατάφερε να διώξει. Ο Δεληγιαννίδης έκλεψε, πέρασε τους αντιπάλους του και με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ.

Στο 12′ οι Σερραίοι διπλασίασαν τα τέρματά τους. Μετά από απομάκρυνση από την άμυνα της Κηφισιάς, ο Στάικος έπιασε το σουτ στην κίνηση και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Κρίστινσον.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να έχουν την απόλυτη υπεροχή και στο 22ο λεπτό έφτασαν στα τρία γκολ. Ο Μούργος εκτέλεσε κόρνερ, ο Μπέργκστρομ πήρε την καρφωτή κεφαλιά για το 3-0.

Ο Πανσερραϊκός συνέχιζε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ ο Αναστασίου στο 34′ προχώρησε σε τρεις αλλαγές. Οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες τελικές, ενώ στο 44ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες. Ο Χάγεκ ανέτρεψε τον Μούργο και μετά από έλεγχο στο VAR είδε την απευθείας κόκκινη κάρτα.

Στο 45′ η Κηφισιά είχε καλή στιγμή για να μειώσει, με τον Παπασάββα από τα δεξιά να μην μπορεί να νικήσει τον Χόβαν. Στο 46ο λεπτό ο διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ της Κηφισιάς για χέρι του Δεληγιαννίδη, ωστόσο μετά από εξέταση της φάσης στο VAR πήρε πίσω την αρχική του απόφαση.

Οι γηπεδούχοι ήταν ανεβασμένοι και στο 56′ μπόρεσαν να μειώσουν. Ο Μποτία είδε τον Κωνσταντακόπουλο, ο νεαρός κοντρόλαρε και με τη μία από δύσκολη γωνία, νίκησε τον Χόβαν για το πρώτο του γκολ στο επαγγελματικό ντεμπούτο του. Η Κηφισιά εξακολουθούσε να κυκλοφορεί την μπάλα, προσπαθώντας να μπει δυνατά στο παιχνίδι.

Πράγμα, το οποίο έγινε στο 72ο λεπτό. Μετά από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Οζέγκοβιτς βρήκε ελάχιστα την μπάλα με το πόδι και την έστειλε στα δίχτυα του Χόβαν.

Οι γηπεδούχοι όμως δεν χάρηκαν για πολύ. Στο 78ο λεπτό οι Σερραίοι μπόρεσαν να διευρύνουν ξανά το προβάδισμά του. Ο Πανσερραϊκός έφερε την μπάλα στην περιοχή, με αυτή να καταλήγει εν τέλει στον Κώστα Πηλέας, ο οποίος έπιασε ένα μονοκόμματο σουτ. Η μπάλα βρήκε σε σώματα, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα για το 4-2.

Η Κηφισιά δεν το έβαλε κάτω και στο 90+6′ κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και το πίστευε μέχρι το φινάλε. Ο Μπαρμπόσα έκανε το γέμισμα στο 90+6′, ο Τετέι πήρε την κεφαλιά, ο Χόβαν δεν κατάφερε να διώξει και οι γηπεδούχοι μείωσαν.

Το ματς είχε ακόμη… ζωή. Στο 90+12′ η μπάλα έφτασε στην περιοχή, ο Οζέγκοβιτς έκανε το ανάποδο ψαλίδι και στη συνέχεια ο Μποτία σκόραρε.

Κηφισιά (Γιάννης Αναστασίου) : Κρίστινσον, Μασούρας, Βαφέας, Μποτία, Λούμορ (33′ Παρράς), Πέιος (34′ Αντερέγκεν), Παπασάββας (58′ Τεττέι), Μπαρμπόσα, Ιλίεφ (72′ Ιπαλίμπο), Μπιφουμά (34′ Κωνσταντακόπουλος), Οζέγκοβιτς

Πανσερραϊκός (Πάμπλο Γκαρσία) : Χόβαν, Μπέργκστρομ, Χάγιεκ, Πεταυράκης, Πηλέας (90+3′ Τσαγκαλίδης), Ουεντραόγκο, Στάικος (68′ Μορέιρα), Δεληγιαννίδης, Μούργος (46′ Γκοτζαμανίδης), Χατζηστραβός (68′ Τόμας), Άλεξιτς (60′ Μπαΐροβιτς)