Πέρασε από τον Βόλο ο Αστέρας (vids)

Πολύ σημαντική νίκη, με διπλή σημασία για τον Αστέρα στο Πανθεσσαλικό. Η ομάδα της Αρκαδίας ανέβηκε στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας της Super League.

Οι Αρκάδες πραγματοποίησαν εξαιρετική εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο, στάθηκαν στο ύψος τους στο δεύτερο και έτσι πανηγύρισαν τη νίκη με 2-1 επί του Βόλου για την 5η αγωνιστική της Super League.

Με αυτή τη νίκη ο Αστέρας σκαρφάλωσε στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα του ελληνικού πρωταθλήματος με 7 βαθμούς, ενώ ο Βόλος έμεινε στη 12η θέση με μόλις 2 βαθμούς.

Η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να έχουν περιοριστεί σε παθητικό ρόλο. Μάλιστα, οι Αρκάδες στην πρώτη τους καλή στιγμή ευτύχισαν να προηγηθούν. Στο 7ο λεπτό ο Μιριτέλο με ένα ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή «εκτέλεσε» τον Παπαδόπουλο κι έκανε το 0-1.

Αυτό το γκολ έδωσε σημαντικό ψυχολογικό boost στους φιλοξενούμενους, με αποτέλεσμα η υπεροχή τους, αλλά και η πίεση τους να συνεχιστεί. Και αφότου χάθηκε μεγάλη ευκαιρία στο 16′, όταν το γυριστό σουτ του Μπαρτόλο πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι, στο 22′ ήρθε και το δεύτερο γκολ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Γκρόζντανιτς πήδηξε ψηλότερα απ’ όλους, πήρε την κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας έτσι το 0-2.

Από ‘κει και έπειτα, οι Θεσσαλοί προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση, όμως δεν τα κατάφεραν ποτέ. Αντίθετα, οι Αρκάδες παρέμειναν κυρίαρχοι, με το 0-2 να παραμένει μέχρι και την ανάπαυλα.

Με την έναρξη της επανάληψης, οι φιλοξενούμενοι το έπιασαν από εκεί που το άφησαν στο πρώτο μέρος, αφού στο 47’ απείλησαν με τον Σίτο. Ωστόσο, κόντρα στη ροή του ματς, η ομάδα του Κώστα Μπράτσου μείωσε. Στο 54ο λεπτό κέρδισε πέναλτι μετά από χτύπημα του Παπαδόπουλου (κατά την έξοδο του) στον Σιέλη, με τον Τρουιγιέ να εκτελεί στο 59′ και να κάνει το 1-2.

Οι Βολιώτες ανέβασαν την απόδοση τους μετά το γκολ που πέτυχαν, ενώ στο 64′ «άγγιξαν» την ισοφάριση, όταν ο Λούνα με ένα γύρισμα βρήκε τον Γκαρσία, όμως εκείνος δεν κατάφερε να νικήσει τον Παπαδόπουλο με κεφαλιά. Ο Αστέρας απάντησε σε αυτή την ευκαιρία μετά από δύο λεπτά, με τον Μάντζη να είναι σε θέση τετ α τετ και τον Τάχατο να κάνει σωτήρια παρέμβαση τελευταία στιγμή.

Στη συνέχεια ο Βόλος παρά την ασφυκτική πίεση του το μόνο που κατάφερε ήταν να χάσει μία τεράστια ευκαιρία στο 80′, όταν ο Μαχαίρας με μία σέντρα βρήκε τον Ενγκίν, αλλά εκείνος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από πολύ καλή θέση, με αποτέλεσμα να 1-2 να παραμένει μέχρι και το τελικό σφύριγμα.

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος Σ., Λούνα, Σιέλης (59′ Τάχατος), Ασλανίδης (46′ Γκλάβτσιτς), Άλχο, Τσοκάνης, Τρουιγιέ, Μπερτόγλιο (46′ Κόμπα), Ντέλετιτς (46′ Μαχαίρας), Κορνέτ (76′ Ενγκίν), Γκαρσία

ΝΠΣ Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος Ν., Άλβαρες, Καστάνιο, Ζουκάνοβιτς, Καρμόνα, Μουνάφο (97′ Ντιαρά), Γκρόζντανιτς (86′ Ζουγλής), Ρεγκίς, Σίτο (67′ Καλτσάς), Μπαρτόλο (86′ Σουρλής), Μιριτέλο (67′ Μάντζης)