Serie A : Χωρίς νικητές τα δύο ματς που άνοιξαν την αυλαία της 8ης αγωνιστικής (vid)

Με τα ματς σε Carlo Castellani και Via del Mare άνοιξε η αυλαία της 8ης αγωνιστικής στη Serie A.

Λέτσε και Σασουόλο «κοντραρίστηκαν» για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Serie A, σε ένα παιχνίδι που αμφότερες ήθελαν τη νίκη για να μείνουν σε «τροχιά» εξάδας. Τελικά ήρθαν ισόπαλες 1-1 και πήραν από έναν βαθμό.

Η Λέτσε ξεκίνησε ορμητικά, με τη δύναμη της έδρας, αλλά η Σασουόλο γρήγορα ισορρόπησε το παιχνίδι. Στο 22ο λεπτό μάλιστα, κατάφερε να προηγηθεί, μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπεράρντι. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Με την έναρξη του 2ου μέρους, η Λέτσε βρήκε γκολ ισοφάρισης. Στο 48ο λεπτό, ο Νικόλα Κριστόβιτς σκόραρε με πλασέ εντός της περιοχής, μετά από πάσα του Μπαρτσιρότο και έφερε την απόλυτη ισορροπία στην αναμέτρηση.

Στο 2ο μέρος της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι κράτησαν περισσότερο την μπάλα και έλεγχαν τον ρυθμό, αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν πιο κοντά σε κάποιο τέρμα. Αυτό εν τέλει δεν ήρθε για καμία από τις δύο και έμεινε το 1-1 μέχρι τέλους.

Νωρίτερα, η Έμπολι είχε την υπεροχή στο παιχνίδι με την Ουντινέζε αλλά δεν κατάφερε να πετύχει γκολ και οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Οι γηπεδούχοι βρίσκονται στη 18η θέση της βαθμολογίας με τέσσερις πόντους, ενώ οι φιλοξενούμενοι είναι μία θέση παραπάνω με πέντε βαθμούς.

Και οι δύο ομάδες θα πρέπει στη συνέχεια να καταβάλουν μεγάλη προσπάθεια για να απομακρυνθούν από την επικίνδυνη ζώνη του βαθμολογικού πίνακα.