Ανατροπή στο φινάλε και πρεμιέρα με νίκη για την AEK | HIGHLIGHTS

Νικηφόρα άρχισε τις υποχρεώσεις της στο Basketball Champions League η AEK καθώς στην πρεμιέρα της διοργάνωσης επιβλήθηκε της γερμανικής Λούντβιχσμπουργκ με 84-79.

Η AEK παρότι βρέθηκε να χάνει με επτά πόντους τριάμισι  λεπτά πριν από το φινάλε της αναμέτρησης στα Άνω Λιόσια, έκανε την ανατροπή στο τέλος της αναμέτρησης παίρνοντας τη νίκη με 84-79 και μπήκε με το… δεξί στους ομίλους του BCL.

Παρότι είχε μόλις 2/12 τρίποντα και έχασε τη μάχη των ριμπάουντ, με τη Λούντβιχσμπουργκ να μαζεύει 9 περισσότερα και να έχει 22 επιθετικά, οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα με τον Λάνγκστον Χολ να ανεβάζει την απόδοσή του στο τελευταίο τρίλεπτο ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση «επιστρέφοντας» από το 68-75.

Οι Γερμανοί μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι (12-19 στο 4′) με την AEK να ισορροπεί την αναμέτρηση στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (24-25). Η Ρίσεν είχε σταθερά βραχεία κεφαλή στη δεύτερη περίοδο με την ΑΕΚ να προσπερνά για πρώτη φορά με το καλάθι του Κουζμίνσκας στο 18′ και το σκορ 40-39, ενώ πήγε στα αποδυτήρια με το +1 (44-43).

Ο Γκρέιβς έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +6 (46-52) στα μέσα της τρίτης περιόδου  με την AEK να απαντά με ένα 9-2 για το 55-54. Μετά από το 61-61 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι Γερμανοί κατάφεραν να κρατήσουν την AEK δίχως καλάθι εντός παιδιάς για περίπου τέσσερα λεπτά ξεφεύγοντας με 72-64. Τριάμισι λεπτά πριν από το τέλος ο Γκρέιβς έκανε το σκορ 68-75, όπως οι «κιτρινόμαυροι» δεν άφησαν το παιχνίδι, ο Χολ έδωσε λύσεις και στις δύο πλευρές του παρκέ, ο Ραντλ βοήθησε επιθετικά και με την άμυνα να βελτιώνεται η AEK ανέκτησε το προβάδισμα και έφτασε στην επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 44-43, 61-61, 84-79

ΑΕΚ (Πλάθα): Φλιώνης 2, Χολ 12, Κουζμίνσκας 15, ΜακΡέι, Ραντλ 9 (1), Χατζηδάκης 3, Καμπενγκέλε 8, Κουζέλογλου 2, ΜάκΛεμορ 13 (1), Νετζήπογλου 6, Τίλμαν 14.

Λούντβιχσμπουργκ (Κινγκ): Εντίγκιν 15 (1), Γκρέιβς 17 (1 τρίπ., 11 ριμπ.), Χάμοντ 10 (2), Λούις 5 (1), Μέλσον 4, Μπάρε 4, Μπούι 13 (3), Πάτρικ, Τσάιλντς 9 (1), Πλέτα, Πόλας 2.