Ο Παναθηναϊκός παραδόθηκε…άνευ όρων στη Φενέρ (vids)

Τη δεύτερη ήττα του στη EuroLeague υπέστη ο Παναθηναϊκός καθώς ηττήθηκε με 83-69 από τη Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη για την τρίτη αγωνιστική της διοργάνωσης.

Ο Παπαγιάννης ήταν πολύ καλός με 15 πόντους (3/3 τρίποντα), ενώ ο Μότλεϊ έκανε επίσης ”ζημιά” στη ρακέτα με 14 πόντους για το 2-1 της ομάδας του.

Για τον Παναθηναϊκό του 1-2, ο Λεσόρ είχε 19 πόντους-4 ριμπάουντ, ενώ ο Καλάθης για τη Φενέρ είχε 12 πόντους-5 ασίστ.

Μετά το τέλος του ματς, δεν έλειψε η ένταση, με την κατάσταση όμως να μην ξεφεύγει, με πρωταγωνιστές Σλούκα και Ουίλμπεκιν.

Για τη Φενέρ δεν αγωνίστηκε ο Ντόρσεί, ενώ από πλευράς Παναθηναϊκού έμειναν οι Παπαπέτρου και Μήτογλου.

Εφιαλτική ήταν η πρώτη περίοδος για τον Παναθηναϊκό που τα έκανε όλα λάθος, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι σημαδεύοντας τον Λεσόρ κοντά στο καλάθι και με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας ανέβαζαν συνεχώς τη διαφορά. Οι φωνές του Αταμάν δεν μπορούσαν ν’ αφυπνίσουν τους «πράσινους» με συνέπεια η Φενέρ να προηγηθεί με 27-9 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η είσοδος του Κάιλ Γκάι άλλαξε για τα καλά την εικόνα της αναμέτρησης καθώς ο Παναθηναϊκός βρήκε επιθετικές λύσεις από τα 6.75. Ο Αμερικανός γκαρντ με 3/5 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο έδωσε ώθηση στους φιλοξενούμενους αλλά χωρίς να βρει συμπαραστάτες. Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με πολλές μονομαχίες αλλά η Φενέρ διατήρησε το προβάδισμα με 43-28 στο ημίχρονο.

H εικόνα της αναμέτρησης όχι μόνο δεν βελτιώθηκε στην επανάληψη αλλά έγινε χειρότερη για τους παίκτες του Αταμάν που βρέθηκαν πίσω με 24 πόντους διαφορά (58-34) στο 26’. Στη συνέχεια του αγώνα η Φενέρ είχε πάντα τον πρώτο λόγο και ο Παναθηναϊκός πάλευε να μειώσει.

Τα δεκάλεπτα: 27-9, 43-28, 67-45, 83-69

Φενέρμπαχτσε (Ιτούδης): Μότλι 14, Γουίλμπεκιν 7 (2), Παπαγιάννης (3) , Ντέιβις 7 (1), Μπιμπέροβιτς 6 (2), Πιέρ 4, Γκούντουριτς 12 (2) , Καλάθης 12 (2), Μαντάρ 6, Σεστίνα.

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 10 (2), Γκάι 13 (3), Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 4, Γκραντ 6, Λεσόρ 19, Αντετοκούνμπο 4, Γκριγκόνις 5, Ερνανγκόμεθ, Μαντζούκας 6 (2).