Λύγισε στην παράταση ο Παναθηναϊκός (vids)

Στην τρίτη ήττα του στη EuroLeague υποχρεώθηκε ο Παναθηναϊκός καθώς η Μακάμπι πέρασε νικηφόρα με 86-81 (κ.α. 72-72) από το ΟΑΚΑ στην παράταση για τέταρτη αγωνιστική.

Στην επιστροφή του Ντίνου Μήτογλου στη δράση o Παναθηναϊκός προσπάθησε να μπει δυνατά στο παρκέ και να επιβάλλει τον δικό του ρυθμό. Τα άσχημα ποσοστά από τα 6.75 (2/13) στο πρώτο μέρος δεν του επέτρεψαν να έχει το προβάδισμα. Αντίθετα, στο ημίχρονο ήταν πίσω με 15 πόντους διαφορά (39-24) αφού η Μακάμπι με αιχμές τους Κόλσον και Μπλατ είχε το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια εκμεταλλευόμενη τις αδυναμίες των «πράσινων».

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να γυρίσει από το -15 του πρώτου μέρους χωρίς τον Αταμάν στον πάγκο που αποβλήθηκε λόγω διαμαρτυριών, αλλά είδε τη Μακάμπι να στέλνει το ματς στην παράταση αφού ο Λούκας Βιλντόζα πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση αλλά δεν βρήκε στόχο.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι φιλοξενούμενοι είχαν το προβάδισμα αλλά ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επιστρέψει. Μοιραίος σε εκείνο το σημείο ήταν ο Κώστας Σλούκας, που κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο 6″ πριν το τέλος του έξτρα χρόνου με το σκορ στο 79-82, αλλά αστόχησε στη μία από τις τρεις βολές. Αποτέλεσμα ήταν οι «πράσινοι» να ηττηθούν για δεύτερη φορά στη EuroLeague στην παράταση μέσα στο ΟΑΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 24-39, 49-57, 72-72 (κ.α), 81-86

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόζα 15 (4), Γκάι, Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας 9 (1), Γκραντ 8 (1), Λεσόρ 12, Αντετοκούνμπο 10, Γκριγκόνις 13 (3), Ερνανγκόμεθ 1, Μήτογλου 11 (1), Μαντζούκας.

Μακάμπι (Κάτας): Κλίβελαντ 7, Γουέμπ, Μπράουν 12 (1), Μένκο, Σόρκιν 4, Ντιμπαρτολομέο 15 (5), Ριβέρο, Κοέν 3 (1), Νίμπο 12, Μπλατ 12 (3), Κόλσον 21 (1).