LaLiga : Με άνετη νίκη η επιστροφή στη δράση για την Οσασούνα (vid)

Η Οσασούνα πήρε μια σημαντική νίκη για τη συνέχεια, αφού επικράτησε της Γρανάδα με 2-0 για τη δέκατη αγωνιστική της La Liga.

Το παιχνίδι για την Οσασούνα ξεκίνησε ιδανικά. Στο 14ο λεπτό η ομάδα της Παμπλόνα άνοιξε το σκορ χάρη στο γκολ του Μπουντιμίρ. Ο Κροάτης επιθετικός με ένα δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για την Οσασούνα, το οποίο αρχικά εξετάστηκε από το VAR για οφσάιντ, αλλά μέτρησε κανονικά.

Στη συνέχεια όμως αυτή που είχε τις περισσότερες ευκαιρίες ήταν η Γρανάδα. Η ομάδα από την Ανδαλουσία είχε μερικές φάσεις, αλλά δεν απείλησε ιδιαίτερα την αντίπαλη εστία. Στο 44′ οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Άβιλα, αλλά αφού η φάση ελέγχθηκε από το VAR, ο διαιτητής είπε «παίζετε».

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, έτσι και στο δεύτερο, η Οσασούνα βρήκε γκολ στα πρώτα 15′. Στο 58′ ο Μπουντιμίρ δέχτηκε ένα μαρκάρισμα εντός περιοχής, η φάση ελέγχθηκε και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Ο ίδιος ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε για το 2-0. Στο 77′ η Γρανάδα έμεινε με δέκα παίκτες, αφού ο Μπογέ δέχτηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα.

Η ομάδα της Παμπλόνα στη συνέχεια έκανε καλή διαχείριση του προβαδίσματος. Καθώς δεν άφησε τη Γρανάδα να απειλήσει την εστία της και στο τέλος πήρε μια σημαντική νίκη.