Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ «Ν. Σαμαράς o Άθλος Ορεστιάδας (photos)

Tο πρώτο βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ «Ν. Σαμαράς πραγματοποίησε ο Άθλος.

Η ομάδα της Ορεστιάδας με απόλυτη κυριαρχία στο μπλοκ επιβλήθηκε στην πρεμιέρα της προκριματικής φάσης της διοργάνωσης με 3-2 (25-21, 25-19, 23-25, 25-27, 15- 9) του μαχητικού ΑΟ Καλαμάτας και πανηγύρισε έτσι την πρώτη της νίκη στη φετινή σεζόν. Το Σάββατο (21/10) στις 17.00, για τη 2η αγωνιστική της διοργάνωσης η αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής, Πήγασος Πολίχνης – ΑΟ Καλαμάτας.

Στο νέο κλειστό γυμναστήριο της Ορεστιάδας «Ν. Σαμαράς» τα «αποκαλυπτήρια» του νέου Άθλου Ορεστιάδας μπροστά στον κόσμο του στέφθηκαν με επιτυχία, σε ένα ματς που είχε τελικά… τρία πρόσωπα, καθώς η ομάδα του Έβρου, με λίγο περισσότερο συγκέντρωση στα κρίσιμα σημεία των σετ θα μπορούσε να είχε τελειώσει το ματς και με 3-0.

Στα πρώτα δύο σετ ο Άθλος, παρά το αρχικό προβάδισμα των φιλοξενούμενων, περίπου στα μισά των σετ, με “όπλα” του το σερβίς και μπλοκ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και εκμεταλλευόμενος τα λάθη των αντιπάλων του κέρδισε εύκολα προβάδισμα με 2-0 σετ.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη καθώς η ομάδα της Μεσσηνίας με την «πλάτη στον τοίχο», αντέδρασε και με ανεβασμένο σερβίς δημιούργησε προβλήματα στην ομάδα του Κριστιάν Τσιτιγκόι.

Παράλληλα οι νεοφώτιστοι μείωσαν τα λάθη τους και έστω και στις λεπτομέρειες στα τελειώματα των σετ είχαν το απαιτούμενο «καθαρό» μυαλό και τις λύσεις για να “απαντήσουν” με δύο κερδισμένα σετ και να φτάσουν στο 2-2.

Στο τάι μπρέικ όμως «μίλησε» η κλάση του διεθνούς Βραζιλιάνου «γίγαντα», Ρενάν Μπουιάτι. Ο τοπ σκόρερ του αγώνα με 25 πόντους, χάρις στην ποιότητα και τη φυσική υπεροχή στο φιλέ έναντι των αντιπάλων του, έκαμψε με τις επιθέσεις του την αντίσταση των Καλαματιανών και χάρισε τη νίκη με 3-2 στον Άθλο, που απέκτησε τον πρώτο λόγο στην πρόκριση.

Διαιτητές: Κουτσούλας – Δανιηλίδου, Γραμματεία: Σαρδάνη