Basket League : Εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο και νέα νίκη για τον Προμηθέα (photos+vid)

Επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα για τον Προμηθέα καθώς επικράτησε με 100-73 του Λαυρίου για την 5η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι Πατρινοί πριν από το παιχνίδι είχαν 91 πόντους μ.ό. στην επίθεση και απέναντι στο Λαύριο φρόντισαν να τον ξεπεράσουν, αλλά και να δημιουργήσουν μία εντυπωσιακή επίδοση από το πρώτο ημίχρονο όπου προηγήθηκαν 63-34! Σε αυτό το πρώτο 20λεπτο οι παίκτες του Προμηθέα σούταραν 12/22 δίποντα, 8/13 τρίποντα, ενώ είχαν 22 ριμπάουντ αλλά και 14 ασίστ για 2 μόλις λάθη.

Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο, με τους δύο προπονητές να δοκιμάζουν σχήματα και πρόσωπα, ωστόσο δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα. Στο πρώτο ημίχρονο την… μπαγκέτα στο σκοράρισμα είχε ο Χάντερ Χέιλ που τελείωσε με 24 πόντους (21 στο 1ο μέρος) και 5/6 τρίποντα, ενώ στο δεύτερο μέρος ανέλαβε ο Άντονι Κάουαν Τζ. που είχε από την πλευρά του 22 πόντους με 4/5 τρίποντα. Ακόμη ο Κόφεϊ τελείωσε με 6 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Για τους φιλοξενούμενους ο Εξέβιερ Καστανέδα ήταν άστοχος (τελείωσε με 15 πόντους έχοντας 6/13 σουτ) όπως και ο Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους (12 πόντοι με 4/13 σουτ). Με 10 πόντους τελείωσε ο Καββαδάς και με 11 ο Χέλεμς που όμως αποχώρησε τραυματίας, με τον Κώστα Μέξα να εκφράζει στο φινάλε την ανησυχία του.

Μετά από το πρώτο τετράλεπτο όπου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (15-9), ο Προμηθέας έσφιξε την άμυνά του κάτι που του έδωσε παιχνίδι στο ανοικτό γήπεδο. Το 11-3 που ακολούθησε στο επόμενο τρίλεπτο έστειλε τον Προμηθέα στο +14 (26-12) ενώ έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με 33-20. Η παρουσία του Καββαδά βοήθησε το Λαύριο με τους φιλοξενούμενους να ροκανίζουν τη διαφορά και να μειώνουν σε 36-27 στο 12′. Οι Κόφεϊ, Ετσενίκε και Κάουαν άνοιξαν και πάλι στο σκορ για τους γηπεδούχους, πριν «ζεσταθεί» από την περιφέρεια ο Χέιλ και η διαφορά ανέβει κοντά στους 30 πόντους στο 63-34 του ημιχρόνου.

Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο μέρος αλλά και πάλι ο Προμηθέας συνέχισε να έχει τον έλεγχο και στις δύο πλευρές του παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μακριά από τον καλό τους εαυτό πολλά βασικά στελέχη τους, και δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του Προμηθέα. Η τρίτη περίοδο ολοκληρώθηκε με 80-53 ενώ με το τρίποντο του Κάουαν στο 31′ έφτασαν στο +32 (85-853). Οι δύο προπονητές χρησιμοποίησαν όλους τους παίκτες τους, με τους μικρότερους σε ηλικία να παίρνουν χρόνο συμμετοχής. Ο Κάουαν συνέχισε να σκοράρει πίσω από τα 6,75μ., ενώ ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος ο Κόνιαρης με δικό του τρίποντο έσπασε το φράγμα των 100 πόντων για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι με 100-73.