Serie A : Βαθμολογική ανάσα για τη Τζένοα, σημαντικός βαθμός στο Mapei για την ουραγό Σαλερνιτάνα (vids)

Σημαντική εντός έδρας νίκη κατέκτησε η Τζένοα με 1-0 εις βάρος της Βερόνα. Η γηπεδούχος ομάδα ήταν ανώτερη από τους φιλοξενούμενους και σημείωσε την τέταρτη νίκη της σε δώδεκα αγωνιστικές.

Το γκολ που έκρινε το αποτέλεσμα προήλθε από τον Ντραγκούσιν στο 14ο λεπτό. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους και έτσι δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους να ξεφύγουν από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Κατάφερε να συνέλθει από την ψυχρολουσία του πρώτου 20λέπτου και πήρε βαθμό κόντρα στη Σαλερνιτάνα η Σασουόλο (2-2).

Έχοντας σε εξαιρετική βραδιά τον Θόρστβεντ, η ομάδα του Αλέσιο Ντιονίζι έσωσε την ήττα και ανέβηκε στους 12 βαθμούς, αφήνοντας στους 5 πόντους και την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα τον σύλλογο της Καμπανίας.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Ικβουεμέσι, με τον Μπουλαγέ Ντιά να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 17′, η οποία έδειχνε σημάδια ανάκαμψης και πως ήρθε η ώρα για την πρώτη φετινή νίκη.

Ωστόσο, στο 36ο λεπτό, ο Θόρσβεντ σκόραρε και μείωσε το σκορ, ενώ στο 63ο, με δεύτερο προσωπικό του τέρμα, έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στα τελευταία λεπτά, η Σασουόλο πίεσε για την ανατροπή, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, με το 2-2 να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.