Δεν τα κατάφερε στον Εύοσμο ο Φίλιππος Βέροιας (photos)

Στον Εύοσμο ταξίδεψε ο Φίλιππος Βέροιας, όπου αντιμετώπισε στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής της National League 1 την ομάδα της ΔΕΚΑ.

Οι Θεσσαλονικείς επικράτησαν με 79-73 και έφτασαν τις τρεις νίκες στο πρωτάθλημα, όσους και οι Ημαθιώτες, αλλά με ένα ματς περισσότερο.

Μοιρασμένη η εικόνα του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να έχουν τα καλά τους διαστήματα, ωστόσο τους γηπεδούχους να καταφέρνουν στο τέλος να πάρουν τη νίκη στα σημεία. Ο αγώνας δεν ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Φίλιππο Βέροιας, αφού στο πρώτο δεκάλεπτο βρέθηκε να χάνει με 25-15.

Η ομάδα της Ημαθίας συνήλθε και στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να ανατρέψει την εικόνα του παιχνιδιού, όχι όμως και το σκορ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, μόλις ένα δίποντο πίσω και τον πίνακα να δείχνει 42-40 υπέρ των γηπεδούχων.

Ισορροπημένη και η τρίτη περίοδος, με το σύνολο του Ευθύμη Κοθρά να πετυχαίνει ένα επιμέρους σκορ με 15-17, μπαίνοντας στην τελική ευθεία του αγώνα με το σκορ σε απόλυτη ισορροπία στο 57-57.

Όπως ήταν φυσιολογικό, το παιχνίδι θα κρινόταν στο τέλος του κι έτσι έγινε, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται τα αμυντικά τους ριμπάουντ και με μεγάλη δυσκολία να παίρνουν το προβάδισμα που εν τέλει τους έδωσε και τη νίκη με 79-73.