Serie A : Με…ζόρια η Γιουβέντους, 2-1 την Κάλιαρι | HIGHLIGHTS

Στο πρώτο ημίχρονο εδραίωσε την κυριαρχία της η Γιουβέντους, αν και το γκολ του Ντοσένα στο 75ο λεπτό την…άγχωσε. Μόνη στην κορυφή η Μεγάλη Κυρία!

Στο Allianz Stadium υπήρχαν οι προϋποθέσεις για να γίνει ένα καλό παιχνίδι αφού οι Μπιανκονέρι προέρχονταν από τέσσερις συνεχόμενες νίκες και η Κάλιαρι από δύο (τρεις αν υπολογίσουμε και το Coppa Italia).

Και όντως, ο ρυθμός ήταν καλός στο πρώτο ημίχρονο, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι ήταν καλό και το θέαμα. Οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να γίνουν απειλητικές, να πλησιάσουν στο γκολ αλλά δεν ολοκλήρωναν σωστά τις φάσεις τους, με τους Τορινέζους να έχουν την καλύτερη ευκαιρία στο 43′ με τον ΜακΚένι μετά το γύρισμα του Κόστιτς από αριστερά αλλά το σουτ με το αριστερό δεν βρήκε στόχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, πάντως, η Γιούβε μπήκε πιο δυνατά και σε τρεις περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά ο Κιέζα θα μπορούσε να κάνει κάτι καλύτερο από ό,τι έκανε ενώ στο 55′ ο Γκάτι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Όπως και να έχει, η ομάδα του Μασιμιλιάνο Αλέγκρι πίεζε για το γκολ και τελικά το πέτυχε στο 60′ με κεφαλιά του Μπρέμερ μετά την εκτέλεση φάουλ του Κόστιτς.

Έτσι έγινε το 1-0 και στο 70′ ήταν η σειρά ενός άλλου στόπερ, του Ρουγκάνι, να σκοράρει με διπλή προσπάθεια για το 2-0, αφού πρώτα σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι, μετά το κόρνερ του Κόστιτς. Ηταν η στιγμή που όλοι πίστεψαν ότι το ματς έλαβε πρόωρο τέλος αφού οι Μπιανκονέρι είχαν κρατήσει ανέπαφη την εστία τους σε 6 σερί ματς αλλά λίγα λεπτά μετά, στο 75′, το δέχθηκαν με την κεφαλιά του Ντοσένα μετά το κόρνερ του Γιάνκτο (2-1). Και όχι μόνο αυτό αλλά ο ίδιος παίκτης πήγε για doppietta στο 83′ με νέα κεφαλιά αλλά ο Σέζνι βρήκε την μπάλα και την έστειλε στο δοκάρι.

Γιουβέντους: Σέζνι, Γκάτι, Μπρέμερ, Ρουγκάνι, Καμπιάζο (88′ Νικολούσι Καβίλια), ΜακΚένι, Λοκατέλι, Μιρέτι (66′ Ιλινγκ-Τζούνιορ), Κόστιτς, Κιέζα (81′ Μίλικ), Κιν (66′ Βλάχοβιτς).

Κάλιαρι: Σκουφέτ, Τζάπα, Γκολντανίγκα, Ντοσένα, Αουτζέλο, Μακούμπου, Πράτι, Γιάνκτο (88′ Παβολέτι), Βιόλα (67′ Οριστάνιο), Λουμβούμπο (71′ Σομουρόντοβ), Πετάνια (46′ Λαπαντούλα).