Volley League : Σπουδαίος Μίλωνας, νίκησε με 3-1 τον ΠΑΟΚ | HIGHLIGHTS

Σούπερ Μίλωνας πέτυχε ιστορικό 3-1 επί του ΠΑΟΚ για την 3η αγωνιστική και άνοιξε λογαριασμό στις νίκες στο πρωτάθλημα Volley League.  Eίναι η πρώτη νίκη του Μίλωνα επί του ΠΑΟΚ στο επαγγελματικό πρωτάθλημα. Κορυφαία εμφάνιση έκαναν Μολίνα, Γιορντάνοφ που σημείωσαν από 19 πόντους.

Ο Πολουγιάν είχε 14. Μεγάλη εμφάνιση από τον πασαδόρο Λούκας Χερ, τους κεντρικούς Χαραλαμπίδη, Μπάση αλλά και τον λίμπερο Χανδρινό. Γενικά ο Μίλωνας έκανε την καλύτερη εμφάνιση του και ειδικά μετά το 3ο σετ ανέβασε ταχύτητα στην ανάπτυξη και κέρδισε τη μάχη του κέντρου και του σερβίς.

Ο ΠΑΟΚ μόνο στο 2ο σετ και κατά διαστήματα στο 3ο σετ έδειξε τις αρετές του ωστόσο έδειξε πως ταλαιπωρείται από τα αγωνιστικά προβλήματα και τις απουσίες. Παρά την προσπάθεια του Κοκκινάκη να καλύψει τα κενά στα άκρα και τους φιλότιμους Γάτση, Τακουρίδη που έδωσαν μάχες από το 2ο σετ που μπήκαν βασικοί δεν είχε συνοχή και συνέχεια και δε μπόρεσε να ανταγωνιστεί τους γηπεδούχους ειδικά από το 3ο σετ που ελαχιστοποίησαν τα λάθη τους. Είναι χαρακτηριστικό πως και στο 2ο σετ που ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά μέχρι το 4-5 όλοι οι πόντοι είχαν επιτευχθεί από ενέργειες των παικτών του Μίλωνα (είτε θετικές είτε λάθη).

Ξεκίνημα με κόκκινες κάρτες

O Mίλων μπήκε δυνατά και με πίεση στο σερβίς και δύο λάθη από Βαν Γκάρντερεν, Παπαλεξίου πήρε από την αρχή προβάδισμα 5-2. Τη διαφορά ασφαλείας 3-4 πόντων τη διατήρησε σε όλη τη διάρκεια του 1ου σετ και μάλιστα άνοιξε και στο +5 από την κόντρα επίθεση του Γιορντάνοφ. Ο ΠΑΟΚ δυσκολεύτηκε στη γρήγορη υποδοχή στον πασαδόρο. Επίσης, στην κόντρα επίθεση τα ποσοστά του Δικεφάλου ήταν χαμηλά σε αντίθεση με το Μίλωνα που εκτός από το σερβίς είχε πιο εύκολο πόντο στην επίθεση και κυρίως με λιγότερα λάθη στα κρίσιμα σημεία. Στο 12-10 δέχτηκαν από μία κόκκινη ο Σάκης Ψάρρας (προπονητής του Μίλωνα) και ο Αχιλλέας Τζήκας (τιμ μάνατζερ του ΠΑΟΚ). O ΠΑΟΚ με εμφανή τα προβλήματα προσαρμογής απλά ακολούθησε το σκορ και το σετ έκλεισε 25-20 με δύο τελειώματα από τον Πολουγιάν.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε από το 2ο σετ με τον Μίλωνα να ξεκινάει με διαδοχικά λάθη και να δίνει εύκολους πόντους στον ΠΑΟΚ ο οποίος περίμενε την κατάλληλη ευκαιρία για να μπει στον αγώνα. Τη βρήκε στο 4-5 όταν ο Βαν Γκάρντερεν πήγε στο σερβίς και με δύο άσσους και συνολικό σερί 5-0 έδωσε στην ομάδα του αυτό που περίμενε από την αρχή του ματς. Η διαφορά άνοιξε και στο +7 (12-5) με τον Κοκκινάκη και η πίεση πέρασε στους γηπεδούχους. Ο ΠΑΟΚ κράτησε τη μεγάλη διαφορά και έκλεισε το σετ με πόντο του Βαν Γκάρντερεν και λάθος του Πολουγιάν.

Η χαριστική βολή του Μίλωνα

Kαθοριστικό για την εξέλιξη του αγώνα ήταν το 3ο σετ το οποίο ήταν αμφίρροπο. Παρότι ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα 5-1 με το σερβίς του Μπλανκενάου ο Μίλωνας κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα και σταδιακά να μειώσει τη διαφορά μέχρι που ισοφάρισε 5-5 μετά από δικό του σερί 4-0 από Μπάση και Γιορντάνοφ. Ακολούθησε ράλι πόντο πόντο μέχρι το 18-18. Εκεί έγινε η φάση του αγώνα με τον Γιορντάνοφ να κάνει με μπλοκ το 19-18, αλλά ο ΠΑΟΚ απαντούσε συνέχεια μέχρι το 22-22 (επίθεση Κοκκινάκη). Εκεί ο Μίλωνας έδειξε την αξία του ως ομάδα καθώς μετά την επίθεση του Γιορντάνοφ (23-22), ο Χαραλαμπίδης έκανε μπλοκ για το 24-22 και ο Μπάσης έκλεισε το σετ με άσσο για το 25-22 και το 2-1 σετ.

Τα πάντα κρίθηκαν στο 7-7 του 4ου σετ. Ο Μολίνα πήγε στο σερβίς και άρχισε να πυροβολεί την επίθεση του ΠΑΟΚ που κατέρρευσε. Το ένα λάθος διαδέχονταν το άλλο και ο Μίλωνας με τον Γιορντάνοφ και τους κεντρικούς του Χαραλαμπίδη και Μπάση δημιούργησε σερί 4-0 για το 11-7. Ακολούθησε νέο αποτελεσματικό σερβίς από τον Χαραλαμπίδη, ο ΠΑΟΚ απλά περνούσε τη μπάλα και ο Γιορντάνοφ έδινε τις χαριστικές βολές για το 14-8 και αργότερα το 18-10. Από εκεί και πέρα ήταν θέμα χρόνου να φτάσει ο Μίλων στην ιστορική νίκη η οποία και πανηγυρίστηκε από τους παίκτες, τη διοίκηση και τους οπαδούς του συλλόγου.