Τρίτη σερί νίκη για το Περιστέρι | HIGHLIGHTS

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του στην Basket League σημείωσε το Περιστέρι καθώς επικράτησε με 77-48 της Καρδίτσας για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Με εξαιρετική άμυνα και κορυφαίο τον Τζέιλεν Χαντς που σημείωσε 19 πόντους το Περιστέρι είχε τον απόλυτο έλεγχο στην αναμέτρηση. Με 14 τελείωσε το ματς ο Νίκος Χουγκάζ. Από την Καρδίτσα ο Γουάιτ σταμάτησε στους 11.

Με εντυπωσιακό τρόπο ξεκίνησε το ματς το Περιστέρι αιφνιδιάζοντας τους φιλοξενούμενους. Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη με την ίδια συγκέντρωση στις δύο πλευρές του παρκέ από πολύ νωρίς, έφτασαν να προηγούνται με 17-3 στο 8’, έπειτα από τρίποντο του Τζέιλεν Χαντς. Η Καρδίτσα αντέδρασε και κατόρθωσε να μειώσει, ωστόσο τα πολλά λάθη δεν της επέτρεψαν να απειλήσει ιδιαίτερα τους γηπεδούχους στο πρώτο μέρος.

Αντίθετα, η δεύτερη περίοδος ήταν χειρότερη από την άποψη της αποτελεσματικότητας με τους παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου να μένουν σε μονοψήφιο αριθμό πόντων έχοντας στο πρώτος μέρος μόλις 2/10 βολές, 7/17 δίποντα και 1/10 από τα 6.75. Οι γηπεδούχοι εκτός από τον Χαντς είχαν επιθετική αιχμή και τον Νίκο Χουγκάζ, με συνέπεια να κάνουν επιμέρους σκορ 17-9 στη δεύτερη περίοδο, διατηρώντας διψήφια τη διαφορά στο ημίχρονο (34-19).

H προσπάθεια της Καρδίτσας ν’ ανατρέψει την εις βάρος της κατάσταση δεν είχε αποτέλεσμα πέρα από κάποια ξεσπάσματα. Το Περιστέρι είχε τον απόλυτο έλεγχο στο ματς κι έφτασε τη διαφορά στους 17 πόντους (49-32) στο 27’ με καλάθι του Ράγκλαντ. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το τρίτο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν στους 10 (51-41), με τρίποντο του Καμπερίδη.

Στην τελευταία περίοδο η αναμέτρηση δεν άργησε να μετατραπεί σε τυπική διαδικασία καθώς πέντε λεπτά πριν από τη λήξη οι γηπεδούχοι μπήκαν μπροστά με 65-45. Στο υπόλοιπο του αγώνα το Περιστέρι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, τη στιγμή που οι φιλοξενούμενοι είχαν αρχίσει να σκέφτονται τη συνέχεια των υποχρεώσεων τους καθώς παραμένουν χωρίς θετικό αποτέλεσμα, μετά από έξι αγωνιστικές.