Λάθη και Χόλστον “λύγισαν” τον Προμηθέα στη Γαλλία (vids)

Την πρώτη του ήττα στο Basketball Champions League γνώρισε ο Προμηθέας με 88-80 από την Ντιζόν στη Γαλλία για την τρίτη αγωνιστική διοργάνωση.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Προμηθέα ήταν ο Κάουαν με 22 πόντους ενώ από την Ντιζόν ξεχώρισε ο Χόλστον με 25 πόντους (4/6 β., 3/3 διπ., 5/7 τριπ.).

Mε στόχο να συνεχίσει το νικηφόρο σερί του στο BCL και να μείνει μόνος στην κορυφή της βαθμολογίας, μπήκε στο παρκέ ο Προμηθέας έχοντας δύσκολη αποστολή απέναντι στην Ντιζόν. Οι γηπεδούχοι όμως, ήταν εκείνοι που είχαν περισσότερες λύσεις στο ξεκίνημα και κατάφεραν να προηγηθούν με 17-9 στο 6’, διατηρώντας το προβάδισμα μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (24-19). Με επιθετική αιχμή τον Ρέινολντς η πατρινή ομάδα ανέβασε την απόδοσή της και με επιμέρους σκορ 20-15 έφερε το ματς στα ίσια (39-39) στο 19’. Οι Γάλλοι με μόλις ένα λάθος στο πρώτο μέρος (είχε 11 ο Προμηθέας) έκαναν σερί 5-0 έχοντας το προβάδισμα στο ημίχρονο (45-39).

Η τρίτη περίοδος εξελίχθηκε με τον χειρότερο τρόπο για τον Προμηθέα καθώς η Ντιζόν έκανε επιμέρους σκορ 14-4 και προηγήθηκε με 59-43 στο 25’ με τον Ντέιβιντ Χόλστον να είναι ασταμάτητος από τα 6.75 έχοντας 5/7 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο. Από κει και έπειτα οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της πατρινής ομάδας. Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου βελτιώθηκαν στο επιθετικό ριμπάουντ, ο Κάουαν έδωσε λύσεις, ωστόσο ο Προμηθέας δεν κατάφερε να φύγει με το «διπλό».

Tα δεκάλεπτα: 4-19, 45-39, 71-58, 88-80.

Ντιζόν (Μάρκοβιτς): Αλίνγκ 12, Καβέρ 14, Χρόβατ 12, Χαντ 5, Λάζιτς 9, Ντοκοσί 2, Ντουκοτέ 3, Χόλστον 25 (5), Ονιάνγκ 3 (1), Ρουσέλ 3.

Προμηθέας Πάτρας (Παπαθεοδώρου): Κόφι 11 (1), Κάουαν 22, Χέιλ 10 (2), Κόνιαρης 8, Ρέινολντς 10 (2), Μπαζίνας, Χρυσικόπουλος, Ετσενίκε 10, Κούρουτς 6 (2), Πλώτας, Στέφενς 3.