Basket League : Xαμογέλασε ξανά ο Κολοσσός | HIGHLIGHTS

Την επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα πανηγύρισε ο Κολοσσός καθώς επικράτησε με 73-67 της Καρδίτσας για την έβδομη αγωνιστική της Basket League κι έφτασε τις τρεις νίκες.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπραΐκοβιτς με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ ενώ σημαντικές λύσεις έδωσε ο Περάντες. Από τους φιλοξενούμενους που παραμένουν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας χωρίς νίκη, ξεχώρισε ο Γουάιτ με 20 πόντους κι 7 ριμπάουντ.

Η Καρδίτσα εμφανίστηκε αποφασισμένη να παλέψει από την αρχή για το «διπλό» και κατάφερε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους καθώς προηγήθηκε με 19-6 στο 7’, έπειτα από καλάθι του Κλάσεν. Η αντίδραση του Κολοσσού ήταν άμεση, σ’ εκείνο το σημείο. Βελτίωσε την άμυνα του κι έβαλε την μπάλα κοντά στο καλάθι τρέχοντας ένα σερί 13-0, με συνέπεια να φέρει το ματς στα ίσια (19-19) με δύο βολές του Γκάουντλοκ.

Ο αργός ρυθμός και τα πολλά λάθη δεν επέτρεπαν στις δύο ομάδες να ξεφύγουν, συμβαδίζοντας στο σκορ. Οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου προσπάθησαν να «χτίσουν» ξανά μια σημαντική διαφορά αλλά και πάλι οι «θαλασσί» επέστρεψαν, ισοφαρίζοντας 33-33 στο 18’ με τρίποντο του Γκάουντλοκ. Η Καρδίτσα κατόρθωσε να πάρει ξανά το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου μέρους (38-37).

Όσο περνούσε η ώρα η παραγωγικότητα των δύο ομάδων μειωνόταν και η αρχή έγινε από την τρίτη περίοδο, όπου η ομάδα της Ρόδου έκανε επιμέρους σκορ 15-14, με αποτέλεσμα να ξεκινήσουν από την ίδια αφετηρία (52-52), το τελευταίο δεκάλεπτο. Με επιθετική αιχμή τον Μπραΐκοβιτς ο Κολοσσός μπήκε μπροστά με 66-62 στο 38’. Στα κρίσιμα σημεία οι γηπεδούχοι βρήκαν λύσεις από τον Περάντες που έκανε το 71-64 πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, τη στιγμή που η Καρδίτσα συνέχισε να έχει χαμηλά ποσοστά.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν ν’ ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση και ο Κολοσσός πήρε την τρίτη του νίκη στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-38, 52-52, 73-67