Ο Άρης έβαλε…φωτιά στην κορυφή, 2-0 τον Παναθηναϊκό!

Μεγάλη βραδιά για τον Άρη η αποψινή στο “Βικελίδης”, που έδειξε να ευνοείται από τη διακοπή του πρωταθλήματος, καθώς ο Άκης Μάντζιος βρήκε τον έξτρα χρόνο να δουλέψει με τους παίκτες του.

Οι “κιτρινόμαυροι” εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Παναθηναϊκού και πήραν μια σπουδαία νίκη, που τους εδραιώνει στην πεντάδα, κοιτώντας ακόμη ψηλότερα.

Από την άλλη πλευρά, οι “πράσινοι” δεν μετουσίωσαν σε γκολ την υπεροχή που είχαν στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και “πλήρωσαν” τα λάθη τους με το παραπάνω.

Καλύτερα μπήκε στην αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έφτασε κοντά στο γκολ στο λάθος του Κουέστα στο 10’! Ο Μπερνάρ εκτέλεσε φάουλ, ο γκολκίπερ του Άρη έκανε άστοχη έξοδο, αλλά την τελευταία στιγμή ο Μορόν έδιωξε σε κόρνερ.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και απείλησαν με Σουλεϊμάνοφ στο πεντάλεπτο 13’-18’, χωρίς ουσία. Στο 21’ οι Πράσινοι μπορούσαν να προηγηθούν, όμως ο Κουέστα είπε «όχι» στο τετ α τετ του Ιωαννίδη.

Επτά λεπτά μετά οι Κιτρινόμαυροι είχαν τη δική τους μεγάλη στιγμή, με τον Παναγίδη να μην μπορεί να νικήσει τον Μπρινιόλι.

Ακολούθησε ένα 15λεπτο στο οποίο το Τριφύλλι κυριάρχησε στο «Κλεάνθης Βικελίδης», δίχως να βάλει γκολ! Στο 32’ και πάλι ο Ιωαννίδης είδε τον Κουέστα να του στερεί το τέρμα, ενώ στο 37’ ο πορτιέρο του Άρη έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του Μπερνάρ.

Και αφού ο Παναθηναϊκός δεν προηγήθηκε στις φάσεις του, ήρθε η… τιμωρία! Στο 43’ ο Μπρινιόλι έκανε λάθος εκτίμηση, ο Μορόν του έκλεψε την μπάλα και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του!

Στις καθυστερήσεις οι Πράσινοι είχαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν με τον Μπερνάρ, ο οποίος έστειλε την μπάλα άουτ από το ύψος της περιοχής.

Με στόχο να ισοφαρίσει επέστρεψε από τα αποδυτήρια ο Παναθηναϊκός, αλλά ο Άρης κρατούσε με ευκολία το υπέρ του σκορ. Στην πρώτη τους στο 60’, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με μακρινό σουτ του Τσέριν, το οποίο πέρασε άουτ.

Μάλιστα είχαν την υπεροχή στο παιχνίδι, αλλά…

Στο 72’ οι γηπεδούχοι βρήκαν και δεύτερο γκολ με τον Μενέντες, που είχε μπει στο ματς οκτώ λεπτά νωρίτερα! Ο Μορόν έκλεψε την μπάλα στο χώρο του κέντρου, εν συνεχεία έλαβε την κάθετη πάσα του Τζούρασεκ, ο Μπρινιόλι του είπε «όχι» στο συρτό σουτ του, αλλά στο… ριμπάουντ ο Μενέντες έκανε το 2-0!

Και παρά την πίεσή του ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να δημιουργήσει κλασσική ευκαιρία. Εν αντιθέσει πιο κοντά στο γκολ ήταν ο Άρης, που στο 89′ είδε τον Ιταλό τερματοφύλακα του Τριφυλλιού να αποκρούει το τετ α τετ του σκόρερ του 1-0!

Εν τέλει δεν άλλαξε κάτι στο αποτέλεσμα, με το 2-0 να είναι το τελικό σκορ…

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Οντουμπάτζιο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μοντόγια, Βερστράτε, Ζουλ (70’ Τζούρασεκ), Νταρίντα (90+4′ Πάρδο), Σουλεϊμάνοφ (90+3′ Κάρλσον), Παναγίδης (63’ Μενέντες), Μορόν (90+4′ Σαμόρα)

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (74’ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Γέντβαϊ (90+2’ Πέρεθ), Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν, Μπερνάρ, Μαντσίνι (74’ Σπόραρ), Βέρμπιτς (61’ Τζούριτσιτς), Ιωαννίδης