Νίκη “χρυσάφι” για το Μαρούσι | HIGHLIGHTS

Την τρίτη του νίκη στη Basket League πήρε το Μαρούσι επικρατώντας με 75-69 του Απόλλωνα στην Πάτρα για την όγδοη αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Με τον Ραντούλιτσα ασταμάτητο (22 πόντους) και τον Τζούστον να κάνει νταμπλ-νταμπλ (19 πόντους, 11 ριμπάουντ), το Μαρούσι έφτασε στον στόχο του. Από τους Πατρινούς ο Ουάσινγκτον είχε 25 πόντους αλλά στο τέλος δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Με επιθετική αιχμή τον Τσαντ Μπράουν, ο Απόλλωνας είχε το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου (14-13) αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούσε να ξεφύγει. Το Μαρούσι είχε απαντήσεις σε μία αναμέτρηση με πολλές μάχες στις δύο πλευρές του γηπέδου, λάθη και αστοχία. Η νευρικότητα ήταν φανερή, ειδικά για πατρινή ομάδα που ενώ κυκλοφορούσε την μπάλα δεν τελείωνε επιτυχημένα τις φάσεις που δημιουργούσε.

Αντίθετα, οι παίκτες του Γιώργου Λιμνιάτη έβρισκαν λύσεις με συνέπεια στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου να προηγηθούν με 17-14. Οι φιλοξενούμενοι δε σταμάτησαν εκεί καθώς εκμεταλλεύτηκαν τις κακές επιλογές του Απόλλωνα με συνέπεια να προηγηθούν με 27-20 στο 15’, έπειτα από καλάθι του Χάρη Γιαννόπουλου. Με όπλο την άμυνα οι Πατρινοί απάντησαν με επιμέρους σκορ 10-2 και πέρασαν μπροστά (30-29) στο 19’ με κάρφωμα του Βον. Στο ημίχρονο η πατρινή ομάδα είχε το προβάδισμα με 35-32 απέναντι στο Μαρούσι που είχε 11 λάθη και 0/6 από τα 6.75.

Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε στην επανάληψη αφού τα λάθη συνεχίστηκαν, ο Ουάσινγκτον παρέμεινε η αξιόπιστη λύση της πατρινής ομάδας στην επίθεση και το Μαρούσι παραμόνευε για να περάσει ξανά μπροστά. Κάτι που έγινε με τον Μπρίσκοου στο 25’ (41-40). Σ’ εκείνο το σημείο Σαλούστρος και Βον ανέλαβαν δράση επιθετικά, τη στιγμή που ο Ραντούλιτσα έμοιαζε ασταμάτητος στο τρίτο δεκάλεπτο.

Μετά το τρίποντο του Όσμπορν στην εκπνοή της τρίτης περιόδου, οι δύο ομάδες μπήκαν από την ίδια αφετηρία (54-54) στην τελική ευθεία. Καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει πέρα από κάποια ξεσπάσματα και τον Ουάσινγκτον να μετατρέπει σε μονόλογο την επίθεση των γηπεδούχων. Το Μαρούσι όμως, είχε καλύτερες επιλογές στα κρίσιμα σημεία και έφυγε από την Πάτρα με ένα σημαντικό «διπλό».

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 35-32, 54-54, 69-75