Serie A : Ακόμα μπαίνουν γκολ στο Carlo Castellani, νέα σπουδαία νίκη για τη Φροζινόνε (vids)

Tα ματς της 13ης αγωνιστικής στη Serie A, που περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα της Κυριακής, αν μη τι άλλο…αποζημίωσαν τους φίλους του ποδοσφαίρου.

Χορταστικό ήταν το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο “Stadio Carlo Castellani”. Η Έμπολι ξεκίνησε με τις καλύτερες προϋποθέσεις τον αγώνα, καθώς βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 4′. Ο Καπούτο με ψύχραιμη εκτέλεση πέναλτι, έκανε το 1-0, πετυχαίνοντας το τρίτο του τέρμα στην σεζόν. Ωστόσο, άμεση ήταν η αντίδραση των φιλοξενούμενων. Μόλις, οκτώ λεπτά από το τέρμα που δέχθηκαν, η Σασουόλο πίεσε και βρήκε το… μονοπάτι της ισοφάρισης πολύ γρήγορα. Στο 12′, ο Πιναμόντι με μια δύσκολη κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα, κάνοντας το 1-1. Μάλιστα, ο Ιταλός επιθετικός έφτασε τα πέντε τέρματα στη Serie A, όντας σε μια εξαιρετική χρονιά. Οι φιλοξενούμενοι, με την ψυχολογία του γκολ πίεσαν για την ανατροπή. Οι “νεροβέρντι” παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο, πήραν το προβάδισμα με το Ματέους Ενρίκε στο 22′. Πέντε λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι είχαν την απάντηση. Στο 30′, ο Φατσίνι με ένα εξαίσιο τελείωμα πραγματοποίησε το 2-2, που ήταν και σκορ ημιχρόνου, σε ένα.. τρελό πρώτο μέρος.

Στο δεύτερο, η Σασουόλο είχε την κατοχή, έλεγχε τον ρυθμό και απέκτησε εκ νέου το προβάδισμα στο 65′. Ο Μπεράρντι με εκτέλεση πέναλτι έκανε το 3-2, φτάνοντας τα έξι τέρματα στη σεζόν. Οι φιλοξενούμενοι ήλεγχαν τον αγώνα και δεν απειλούνταν, ωστόσο στο 88′ “πάγωσαν” με το τέρμα του Κοβαλένκο. Ο Μπεράρντι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στις καθυστερήσεις έκανε το 4-3, χαρίζοντας ένα σπουδαίο διπλό στη Σασουόλο.

Σε ένα παιχνίδι-θρίλερ, η Φροζινόνε πανηγύρισε μια δύσκολη νίκη απέναντι στην Τζένοα. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 34′ με τον Σούλε, ο οποίος διανύει μια εξαιρετική σεζόν και έφτασε τα 6 τέρματα στη Serie A. Oι φιλοξενούμενοι, είχα την αντίδραση και ισοφάρισαν τέσσερα λεπτά αργότερα. Στο 38′, ο Μαλινόφσκι με ένα υπέροχο τελείωμα έκανε το 1-1, που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε. Η παραγωγή των φάσεων ήταν πενιχρή. Η Φροζινόνε προσπαθούσε να πιέσει χωρίς αντίκρισμα. Η Τζένοα έβρισκε φάσεις στις αντεπιθέσεις, ενώ είχε συμπαγή άμυνα. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα, στις καθυστερήσεις του ματς. Στο 90’+4′ ο Μοντερίζι έκανε το 2-1 και χάρισε μια σπουδαία νίκη στη Φροζινόνε.

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν στη Σαρδηνία, Κάλιαρι και Μόντσα που «κόλλησαν» στο 1-1 για τη 13η στροφή της Serie A. Αναμέτρηση η οποία φυσικά είχε ελληνικό χρώμα, καθώς Χατζηδιάκος και Κυριακόπουλος αγωνίστηκαν κανονικά.

Οι δύο Έλληνες έπαιξαν βασικοί στο παιχνίδι, με τον αριστερό οπισθοφύλακα την Μόντσα δίνει και την ασίστ στο γκολ της ομάδας του μετά από κόρνερ που εκτέλεσε για τον Μάριτς που σκόραρε και ισοφάρισε σε 1-1 στο 61ο λεπτό.

Την Κάλιαρι είχε βάλει μπροστά στο σκορ ο Ντοσένα στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης. Με το αποτέλεσμα αυτό η Κάλιαρι παρέμεινε 18η, αλλά έπιασε την Έμπολι στη 17η θέση με δέκα βαθμούς ενώ η Μόντσα άφησε πίσω της στη 10η θέση της Λάτσιο με 17 βαθμούς ενώ έπιασε την 7η Ρόμα και την 8η Μπολόνια με 18 βαθμούς.