Ο Πήγασος πήρε τον… αέρα του Μίλωνα και προκρίθηκε πρώτη φορά στα ημιτελικά του “Νίκος Σαμαράς”

Ο Πήγασος Πολίχνης μετά το πρωτάθλημα επιβλήθηκε του Μίλωνα και στο League Cup “Νίκος Σαμαράς” και πήρε για πρώτη φορά την πρόκριση για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Με εξαιρετική εμφάνιση του Προύσαλη, τον Μήλη να μπαίνει στη θέση του Τζιουμάκα από την αρχή του 2ου σετ και τους Καπετανίδη, Μαυροβουνιώτη να ξεπερνούν τον εαυτό τους και τους κεντρικούς να κερδίζουν καθοριστικές μάχες στα τελειώματα των σετ η ομάδα του Γιάννη Ορφανού επικράτησε με 3-1 σετ.

Το βραβείο του φέρ πλέι θα πρέπει να δοθεί όμως στον κεντρικό του Μίλωνα Αχιλλέα Μπάση ο οποίος στο 24-23 του 4ου σετ μετά από επίθεση του Μαυροβουνιώτη παραδέχτηκε πως ακούμπησε τη μπάλα κι ενώ οι συμπαίκτες του και ο πάγκος του Μίλωνα θεώρησαν αρχικά πως ήταν «άουτ». Οι νεοσμυρνιώτες είχαν την ατυχία να αγωνιστούν χωρίς τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ και τον Άρη Χανδρινό. Διαγώνιος αγωνίστηκε ο Αλέξανδρος Νανόπουλος και λίμπερο ο Παναγιώτης Σουσούνης. Ο Πήγασος προκρίθηκε στα ημιτελικά μαζί με την Κηφισιά και τον ΠΑΟΚ, ενώ αναμένεται και ο νικητής του ντέρμπι των αιωνίων Ολυμπιακού – Παναθηναϊκού.

Καθοριστικά σετ του αγώνα ήταν το 2ο και το 4ο σετ. Στο 2ο σετ ο Μίλωνας προηγήθηκε 14-11, 19-17 και 22-21 και 26-25 αλλά δεν κατάφερε να το κατακτήσει. Ο Πήγασος με εξαιρετικό συνδυασμό μπλοκ – άμυνας γύρισε καθοριστικές κόντρα επιθέσεις με τον Καπετανίδη να δίνει ρεσιτάλ και με δύο άσσους να κάνει το 31-29.

Στο 4ο σετ ο Πήγασος πίεσε με το σερβίς του τον νεαρό Σουσούνη που αγωνίστηκε λίμπερο στη θέση του Άρη Χανδρινού που είχε ίωση. Η ομάδα της Πολίχνης οικοδόμησε διαφορά στο σκορ ακόμα και με 24-19. Ο Μίλωνας το πάλεψε, μείωσε με Πολουγιάν, Μολίνα και δύο άσσους του Νανόπουλου, ενώ στο 24-23 ο Μαυροβουνιώτης με επίθεση στη μεγάλη διαγώνιο πήρε το μπλοκ άουτ από τα δάκτυλα του Μπάση κάνοντας το 25-23 και το 3-1 σετ.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Τοσουνίδης, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Λούμσι, Σταυρίδης, Γραμματεία: Χατζηγεωργίου.