Premier League : Μεγάλο “διπλό” με ανατροπή για τη Γουέστ Χαμ (vid)

Μια πολύ σημαντική νίκη, τόσο βαθμολογικής σημασίας όσο και γοήτρου, πήρε στο Hotspur Stadium η Γουέστ Χαμ.

Παρότι προηγήθηκε στο παιχνίδι με γκολ του Ρομέρο μόλις στο 11ο λεπτό, η Τότεναμ δεν κατάφερε να “σώσει” ούτε τον βαθμό της ισοπαλίας, αφού η Γουέστ Χαμ έκανε την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, με γκολ των Μπόουεν και Πράους, πανηγυρίζοντας την 7η νίκη της στη φετινή Premier League.

Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου από την πλευρά της, γνώρισε την 4η ήττα της στο αγγλικό πρωτάθλημα και βρέθηκε εκτός της πρώτης 4άδας στη βαθμολογία του πρωταθλήματος και στο -9 από την πρωτοπόρο Άρσεναλ.

Ο Ρομέρο μόλις στο 11ο λεπτό από εκτέλεση κόρνερ του Πέδρο Πόρο πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους για να πάρει την κεφαλιά και να σκοράρει. Τα «σπιρούνια» είχαν το προβάδισμα στο σκορ, αλλά ήθελαν κι άλλα γκολ, αφού δεν είναι και λίγες οι φορές που την έχουν «πατήσει» το τελευταίο διάστημα. Η Γουέστ Χαμ δεν ξεμύτιζε εύκολα και συχνά από τα καρέ της, το έκανε μόνο όταν μπορούσε να τρέξει μπροστά, αλλά έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της στο τελείωμα του πρώτου μέρους. Ο Κούντους βρήκε τον Πακετά, που όμως έκανε κάκιστη κεφαλιά και αστόχησε.

Αφού δεν έφτιαξε εκεί το γκολ, ο Κούντους το έκανε από το πουθενά στο 52ο λεπτό όταν εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες για να βρει τον Μπόουεν κι εκείνος έγραψε το 1-1 στη «μάχη» του Λονδίνου. Ο Ποστέκογλου έβαλε στο παιχνίδι τους Ριτσάρλισον και Σκιπ για να φρεσκάρει την Τότεναμ, η οποία άρχισε να δέχεται πίεση από τα «σφυριά».

Ο Βραζιλιάνος επιθετικός αμέσως προκάλεσε αντίκτυπο με κεφαλιά που δεν κατάφερε να στείλει προς την εστία, ενώ και ο Πέδρο Πόρο είδε τον Φαμπιάνσκι να του λέει «όχι». Κι όλα αυτά, για να κάνει την ανατροπή απόλυτα κόντρα στη ροή του ματς η Γουέστ Χαμ! Ο Γουόρντ – Πρόους στο 74ο λεπτό αφού πρώτα πλάσαρε στο δοκάρι πήρε μόνος του το «ριμπάουντ» για να σκοράρει σε κενή εστία (2-1), σε φάση που ξεκίνησε από κάκιστο γύρισμα του Ουντότζι στον Βικάριο.