Bundesliga : Ματσάρα στο Signal Iduna Park, η Λειψία εδραιώνεται στην τετράδα! (vid)

Διπλό ολκής της Λειψίας στο Signal Iduna Park, που φέρνει τους “ταύρους” ακόμη πιο κοντά στον στόχο της τετράδας.

Η φάση που καθόρισε -εν πολλοίς- το παιχνίδι, έγινε μόλις στο 12ο λεπτό. Ο Οπέντα έφυγε στο… ξέφωτο και βρέθηκε σε θέση τετ α τετ, με τον Χούμελς να τον ανατρέπει, πριν μπει στην περιοχή, αντικρίζοντας την απευθείας κόκκινη κάρτα, ως τελευταίος παίκτης.

Αυτό έκανε τα πράγματα πιο απλά για τους φιλοξενούμενους, που πήραν τον απόλυτο έλεγχο του ματς, και κατάφεραν να προηγηθούν στο 32’ με αυτογκόλ του Μπενσεμπαϊνί. Ο Αλγερινός, σε διεκδίκηση κεφαλιάς με τον Σιμακάν, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, και έδωσε το προβάδισμα στην Λειψία.

Οι «ταύροι» σπατάλησαν αρκετές ευκαιρίες, και το… πλήρωσαν στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους. Ο Μπράντ έβγαλε μια υπέροχη σέντρα και βρήκε τον Ζίλε (που είχε περάσει ως αλλαγή, για να καλύψει το κενό του Χούμελς) αμαρκάριστο στο δεύτερο δοκάρι, με τον υψηλόσωμο Γερμανό να πλασάρει άψογα για την ισοφάριση.

Παρ’ όλα αυτά, η Λειψία μπήκε ξανά σε θέση «οδηγού» νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Κόμπελ απέκρουσε ένα σουτ του Σίμονς, αλλά ο Μπάουμγκάρτνερ πήρε το ριμπάουντ από κοντά και δε δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-2.

Το παιχνίδι έκρυβε… συγκινήσεις στο φινάλε. Η ομάδα του Τέρζιτς ανέβασε τις γραμμές τις, με σκοπό να ισοφαρίσει, αλλά δέχθηκε «μαχαιριά» στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Πόουλσεν.

Ωστόσο, το σκορ δεν έκλεισε εκεί, καθώς ο Φίλκρουγκ μείωσε με κεφαλιά δύο λεπτά αργότερα, όμως ήταν αργά για την Ντόρμουντ, ώστε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.