Premier League : Η Άστον Βίλα βάλθηκε να τρελάνει κόσμο, νίκησε και την Άρσεναλ! (vid)

Η απόλυτη…παράνοια απόψε στο Villa Park, με τους φίλους της Άστον Βίλα να πανηγυρίζουν έξαλλα τη νίκη κόντρα στην Άρσεναλ!

Η ομάδα του Ουνάι Έμερι, λίγες μέρες μετά το masterclass κόντρα στη Μάντσεστερ Σίτι υπέταξαν και την – μέχρι πρότινος πρωτοπόρο – Άρσεναλ, την πρώην που πριν μερικά χρόνια είχε πληγώσει τον δικό τους Βάσκο μάγο. Με αυτόν τον τρόπο, η Βίλα έφτασε τις 15 σερί εντός έδρας νίκες – επίδοση ρεκόρ – και ανέβηκε στη 2η θέση της Premier League, στο -2 από τη Λίβερπουλ.

Από τη δική τους μεριά οι παίκτες του Μικέλ Αρτέτα άργησαν να μπουν στο ματς και το… πλήρωσαν! Στο διάστημα που κυριάρχησαν, 30′-45′, δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Εμιλιάνο Μαρτίνες, ενώ είδαν την τύχη να τους… γυρίζει την πλάτη στο 57’, με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι.

Το ίδιο συνέβη και στο 90’, όταν ο Χάβερτς σκόραρε, όμως το τέρμα του δε μέτρησε για χέρι πάνω στη φάση…

Με γκολ από τα… αποδυτήρια άρχισε το παιχνίδι στο «Villa Park». Στην πρώτη επίθεση στο 7’, ο ΜακΓκιν εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Μπέιλι και άνοιξε το σκορ για την Άστον Βίλα με υπέροχο σουτ.

«Ψυχρολουσία» για την Άρσεναλ, που… πλήρωσε τη νωθρότητα με την οποία μπήκε στην αναμέτρηση!

Ακολούθησε ένα διάστημα που οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και πίεζαν για να βρουν την ισοφάριση. Οι γηπεδούχοι αμύνονταν σωστά και κρατούσαν το προβάδισμά τους δίχως να δεχτούν φάση.

Ούτε όμως εκείνοι απειλούσαν, αν και αυτό δεν τους ενδιέφερε και πολύ με το υπέρ τους 1-0 στο ταμπλό.

Η πρώτη καλή στιγμή των «κανονιέρηδων» ήρθε στο 32’, με τον Σάκα να σουτάρει και τον Μαρτίνες να μπλοκάρει εύκολα την προσπάθειά του. Ένα λεπτό μετά ήταν η σειρά του Έντεγκααρντ να δοκιμάσει την τύχη του, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Αργεντινού γκολκίπερ.

Στο 36’ ο Μαρτινέλι βρέθηκε απέναντι στον Μαρτίνες, τον… κρέμασε, αλλά ο Ντιέγκο Κάρλος έδιωξε πάνω στη γραμμή. Πάντως, αν ο Βραζιλιάνος ήταν εύστοχος, το τέρμα του θα περνούσε από τον έλεγχο του VAR μιας και στην αρχή της φάσης ήταν σε ελεγχόμενη θέση οφσάιντ.

Τρία λεπτά αργότερα ο Έντεγκααρντ βρέθηκε στο ύψος του πέναλτι, όμως ο πολύπειρος πορτιέρο της Άστον Βίλα του είπε «όχι»! Στο 42’ το σουτ του Ζεσούς είχε την ίδια κατάληξη. Ανίκητος Μαρτίνες στο τελευταίο κομμάτι του πρώτου μέρους!

Ίδια εικόνα στο δεύτερο 45λεπτο, με την Άρσεναλ να πιέζει για το γκολ ισοφάρισης. Στο 57’ έφτασε πολύ κοντά, αλλά στάθηκε άτυχη! Ο Μαρτίνες έδιωξε πάνω στον Γουότκινς στο κόρνερ, όμως η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι. Θέλει και τύχη για να σκοράρεις…

Όπως συνέβη και στην επόμενη φάση ένα λεπτό μετά με τον Έντεγκααρντ, που εκ νέου δεν μπόρεσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα!

Αξιοσημείωτο ότι εν αντιθέσει με τον Έμερι που αν και μπροστά με 1-0 έκανε αλλαγές, ο Αρτέτα επέμενε με τους ίδιους 11. Η πρώτη του έγινε στο 70’, με τον Τροσάρ να παίρνει τη θέση του Μαρτινέλι.

Παρά το 71% (!) κατοχής της μπάλας, οι «κανονιέρηδες» αδυνατούσαν να απειλήσουν την αντίπαλη εστία, δείγμα της εξαιρετικής αμυντικής συνοχής της Άστον Βίλα.

Στο 90′ ο Χάβερτς κατάφερε να φτάσει στο γκολ, όμως αυτό δε μέτρησε για χέρι πάνω στη διεκδίκηση της μπάλας. Η φάση πέρασε από τον έλεγχο του VAR, ο οποίος εν τέλει συμφώνησε με τον διαιτητή Γκίλετ και «ακύρωσε» το τέρμα.