LaLiga : Η Σοσιεδάδ…βύθισε το “υποβρύχιο” με επιβλητική τριάρα! (vid)

Η Σοσιεδάδ δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Βιγιαρεάλ! Μέσα σε 15 λεπτά στο τέλος του πρώτου μέρους με μπαλάρα και σκόρερ τους Μερίνο, Θουμπιμπέντι και Κούμπο, οι Βάσκοι πέρασαν…αέρα από μια δύσκολη έδρα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Βιγιαρεάλ έμεινε πιστή στο πλάνο του Μαρθελίνο για περίπου 20 λεπτά, αλλά στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά η Σοσιεδάδ παρέδωσε δωρεάν σεμινάρια ποδοσφαίρου στο Εστάδιο ντε λα Θεράμικα και διέλυσε την Βιγιαρεάλ σκοράροντας τρεις φορές και βάζοντας πρόωρο τέλος στο ματς.

Το 1-0 έκανε ο Μερίνο με κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Κούμπο νικώντας τους πάντες στον αέρα. Η Βιγιαρεάλ μετά από αυτό το γκολ έχασε κάθε ίχνος συνοχής με τη Σοσιεδάδ να εκμεταλλεύεται το μομέντουμ και να σκοράρει στο 41′ ξανά με τον Θουμπιμέντι. Ο αμυντικός μέσος της ομάδας του Αλγουαθίλ βρέθηκε στην πορεία της μπάλας σε σουτ του Ζακχάριαν και με πλασέ την έστειλε στα δίχτυα.

Πριν τελειώσει ο ημίχρονο από λάθος του Αλμπιόλ, ο Σαντίκ βρήκε τον Μερίνο που έκανε φανταστική ασίστ με τακουνάκι στον Κούμπο, ο οποίος πλάσαρε τον Γιόργκενσεν σωστά για το 3-0. Μια τρομερή ποδοσφαιρική παράσταση από τη Σοσιεδάδ.

Στο δεύτερο μέρος η Σοσιεδάδ διαχειρίστηκε άψογα το ματς, μιας και ακολουθεί η μάχη με την Ίντερ στο Champions League, η Βιγιαρεάλ επιτέθηκε και είχε κάποιες σημαντικές ευκαιρίες με τον Ρεμίρο αλλά και τους αμυνόμενους να μην επιτρέπουν σε κανέναν να δει εστία.

Το τελικό 0-3 ήταν δικαιότατο για την ομάδα του Αλγουαθίλ και πισωγύρισμα για την ομάδα του Μαρθελίνο.