Volley League : Άνετη νίκη για τον Παναθηναϊκό πριν τη μεγάλη μάχη με την Μόντσα (vid)

Άνετα πριν τη μάχη με τη Μόντσα ο Παναθηναϊκός! Το “τριφύλλι” επικράτησε με ευκολία στο Μετς 3-0 σετ του Φοίνικα Σύρου για την 7η αγωνιστική της Volley League και πλέον άπαντες στρέφουν την προσοχή τους στο μεγάλο ματς για το Challenge Cup.

Το πρώτο σετ, από πολύ νωρίς, πήρε χαρακτήρα μονόλογου μιας και οι «πράσινοι» πήραν από πολύ νωρίς τη διαφορά (10-6), την οποία διεύρυναν στη συνέχεια (21-12) με τον Πρωτοψάλτη στη θέση σερβίς. Το «τριφύλλι» με το προβάδισμα ασφαλείας δεν δυσκολεύτηκε να κατακτήσει το πρώτο σετ με 25-14.

Αντίστοιχη εικόνα είχε και το δεύτερο σετ. Οι «πράσινοι» πήραν από νωρίς διαφορά (11-6), φτάνοντας ξανά στο +9 (21-12). Εκεί ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος έκανε ροτέισον, ενόψει ευρωπαϊκού με τη Μόντσα και βρέθηκαν με δύο σετ μπροστά, κάνοντας το 25-19.

Ο Φοίνικας Σύρου έδειχνε ανήμπορος να βγάλει αντίδραση ακόμα και στο ροτέισον των γηπεδούχων. Στα μέσα του σετ, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο +7 (17-10) και παρά το μίνι σερί των φιλοξενούμενων (20-17), το τρίτο σετ ήρθε με 25-21 για να κλείσει το ματς με 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-14, 25-19, 25-21