Serie A : Απίστευτη ανατροπή με δύο γκολ στα…χασομέρια για την Κάλιαρι, μοιρασιά στο Carlo Castellani (vid)

Επική ανατροπή για την Κάλιαρι, που πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη και μετά από καιρό, βρίσκεται εκτός της επικίνδυνης ζώνης.

Η ομάδα του Παντελή Χατζηδιάκου (έμεινε στον πάγκο) κατάφερε στο τέλος να πάρει το πολύτιμο τρίποντο κόντρα στη Σασουόλο, που έφτασε μια ανάσα από μια νίκη που θα της έδινε ακόμη μεγαλύτερη ασφάλεια ενόψει της συνέχειας.

Το φινάλε της αναμέτρησης ήταν συγκλονιστικό. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 7ο λεπτό με τον Μάρτιν Έρλιτς, όμως στο 62′ έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ρουάν.

Οι νησιώτες πίεσαν αφόρητα την άμυνα της Σασουόλο, όμως το γκολ που έψαχνε ήρθε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Τζιανλούκα Λαπάντουλα έκανε το 1-1, όμως αυτό δεν ήταν το τελευταίο γκολ της αναμέτρησης, καθώς στο 90+9′ ο Λεονάρντο Παβολέτι πέτυχε το δεύτερο γκολ της Κάλιαρι, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς!

Νωρίτερα, Έμπολι και Λέτσε αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1. Ο Λαμέκ Μπαντά έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με γκολ στο 64ο λεπτό, όμως στο 71′ ο Χαμζά Ράφια έκανε…δώρο το γκολ στους γηπεδούχους, οι οποίοι το δέχτηκαν ευχαρίστως και έφεραν το ματς στα ίσια.