LaLiga : Ισόπαλο το ματς μετά την τραγωδία στο Nuevo Los Carmenes, βαθμό με βασικό τον Δουβίκα η Θέλτα

Σε κλίμα έντονης συγκινησιακής φόρτισης από τον θάνατο του φίλου της Γρανάδα που άφησε την τελευταία του πνοή στις κερκίδες του «Los Carmenes» συνεχίστηκε – από το 17ο λεπτό που διεκόπη – η αναμέτρηση της τοπικής ομάδας με την Αθλέτικ Μπιλμπάο.

1-1 το τελικό σκορ σε μια αναμέτρηση που ήταν στο σύνολο της σχεδόν αφιερωμένη στη μνήμη του φίλου των γηπεδούχων.

Οι παίκτες των δύο ομάδων εμφανίστηκαν με μπλουζάκια που αντέγραφαν «αναπαύσου εν ειρήνη» ενώ στο ενός λεπτού σιγή υπήρξε ενός λεπτού χειροκρότημα στον εκλιπόντα…

Στο ματς που έριξε την αυλαία της 16ης αγωνιστικής, Ράγιο Βαγιεκάνο και Θέλτα αναδείχτηκαν ισόπαλες χωρίς τέρματα, με βασικό για πρώτη φορά φέτος στο πρωτάθλημα τον Τάσο Δουβίκα.