Bundesliga : Στη Βρέμη βρέθηκε…ανάχωμα για τη Λειψία (vid)

Η Λειψία είχε βάλει πλώρη για ψηλότερα, όμως η Βέρντερ είχε άλλη γνώμη!

Δύο γκολ. Τρία δοκάρια. Τέσσερα χαμένα τετ-α-τετ. Ευκαιρίες είχαν και οι δύο, οι καλύτερες για τη Λειψία η οποία ήταν άστοχη. Η Βέρντερ με υπέροχο γκολ του Ντζίνμα πήρε την ισοπαλία από τους ταύρους με το τελικό 1-1.

Στο πρώτο μέρος οι «ταύροι» ξεκίνησαν με μεγάλη ευκαιρία, αφού στο 1′ ο Λουκέμπα έκανε ένα σουτ και η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έχασαν σημαντική φάση, αλλά πέντε λεπτά μετά η Λειψία σκόραρε. Παρόλα αυτά το γκολ δεν μέτρησε γιατί ο Πόουλσεν ήταν σε θέση οφσάιντ.

Το τέρμα τελικά ήρθε για τους φιλοξενούμενους δύο λεπτά την έναρξη του δευτέρου μέρους. Ο Οπέντα με τριπλή προσπάθεια άνοιξε το σκορ για τη Λειψία. Ωστόσο, η Βέρντερ βρήκε απάντηση. Ο Νίνμα με ωραία προσπάθεια έκανε ένα σουτ στην αριστερή γωνία και έκανε το 1-1.

Στη συνέχεια οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι αξιοσημείωτο, με το σκορ να μένει στο 1-1, κάτι που δεν ευνόησε τους «ταύρους». Κάπως έτσι η Λειψία έμεινε έξι βαθμούς πίσω από την πρώτη Λεβερκούζεν και δύο βαθμούς πίσω από τη δεύτερη Μπάγερν Μονάχου.