Άρης να…γουστάρεις στην Τουρκία, μεγάλη νίκη επί της Τέλεκομ!

Ο Άρης συνέχισε νικηφόρα στο EuroCup φεύγοντας με το «διπλό» από την Άγκυρα καθώς επικράτησε με 95-85 της Τουρκ Τέλεκομ για τη 12η αγωνιστική της διοργάνωσης.

Οι «κίτρινοι» βρέθηκαν στην πιο παραγωγική βραδιά της φετινής σεζόν και σημείωσαν την 5η τους νίκη στον όμιλο – και δεύτερη επί της τουρκική ομάδας – παραμένοντας έτσι σε τροχιά πρόκρισης στην επόμενη φάση των νοκ άουτ αγώνων.

Ο Βασίλης Τολιόπουλος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη καθώς στα 28′ που αγωνίστηκε είχε 20 πόντους και 4 τρίποντα, 9 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ ο Τζόναθαν Σταρκς προσέθεσε 19 πόντους, για έναν Άρη που είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ενώ τελείωσε με 13/30 τρίποντα.

Από την αρχή του αγώνα ο Άρης μπήκε μπροστά στο σκορ και κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Μετά από το 24-21 του πρώτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν προσπερνώντας (για μοναδική φορά) με 33-32 στο 15′, όμως η αντίδραση των «κίτρινων» ήταν άμεση, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων (41-46). Αυτή η διαφορά παγιώθηκε στην τρίτη περίοδο ενώ στο τέταρτο δεκάλεπτο μπαίνοντας και άλλοι παίκτες στην επιθετική εξίσωση, ο Άρης αύξησε το προβάδισμά του. Στα μέσα του δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε ακόμη και στους 18 πόντους, με τον Σταρκ να κάνει το 62-80. Οι Θεσσαλονικείς διαχειρίστηκαν σωστά τον υπόλοιπο χρόνο φτάνοντας έτσι στη νίκη με 95-85.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 41-46, 59-66, 85-95

Τουρκ Τέλεκομ (Ερνάκ): Γκιουλέρ 3 (1), Σαϊμπίρ 6, Γιαγκμούρ, Πάλμερ 10, Γουάλας 30 (4), Ακιέλ 2, Ουλουμπάι 15 (2), Σαβ, Ίνοκ 12, Ουλουσόι 7 (1), Μπιτσέρ.

Άρης (Καστρίτης): Σλαφτσάκης, Σταρκ 19 (2), Τολιόπουλος 20 (4), Μπλούμπεργκς 12 (1), Φίλλιος, Μποχωρίδης 8, Περσίδης 3 (1), Ντε Σόουζα 4, Χάρελ 10 (2), Μπάνκστον 7, Γκάλινατ 12 (3).