Επιστροφή στις…κανονιές αλλά και στην κορυφή ο ΠΑΟΚ, 4-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα!

Λίγες ημέρες…ξαπόστασε ο ΠΑΟΚ και μετά την ήττα στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, επέστρεψε στις επιτυχίες με μια ακόμη ευρεία νίκη.

Παρότι δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, ο “δικέφαλος” πάτησε το… γκάζι στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους και με δύο γρήγορα γκολ έφθασε τελικά σε μία ακόμη επιβλητική νίκη στην έδρα του, “διαλύοντας” τον ΠΑΣ Γιάννινα για τη 18η αγωνιστική της Super League 1.

Ο Μπάμπα άνοιξε το σκορ για τους Θεσσαλονικείς στο 29′, με τους Μεϊτέ και Τζίμα να σκοράρουν στο 49′ και το 53′ αντίστοιχα, πριν πετύχει το τελικό 4-0 ο Ριένστρα με αυτογκόλ από προσπάθεια του Ντεσπόντοφ στο 66′.

Ο ΠΑΣ μπήκε ορεξάτος στο παιχνίδι και στο 1ο λεπτό ο Λεό είχε χαμένη ευκαιρία. Στη συνέχεια, όμως, ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή της μπάλας και αυτή που έψαχνε διαδρόμους στην καλά οργανωμένη άμυνα του ΠΑΣ. Δεν ήταν εύκολο να φτιάξει φάσεις.

Από μία στημένη μπάλα στο 29′ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με τον Μπάμπα και συγκεκριμένα μετά από εκτέλεση φάουλ από τον Μουργκ. Με αυτό το σκορ πήγαν στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες και αφού στις καθυστερήσεις ο Λεό έχασε ανεπανάληπτο τετ α τετ για να ισοφαρίσει.

Στην επανάληψη, όμως, το σκηνικό ήταν διαφορετικό. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έβγαλε πολύ επιθετικότητα και μετέτρεψε το ματς σε πάρτι. Στο 49′ ο Μεϊτέ έκανε το 2-0 μετά από φάση που δημιουργήθηκε από εκτέλεση φάουλ του Μουργκ.

Στο 53′ ο Σάστρε που έκανε ό,τι ήθελε από δεξιά έβγαλε τη σέντρα και ο Τζίμας με κεφαλιά «δυναμίτη» ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0.

Οι Θεσσαλονικείς δεν σταμάτησαν εκεί στο 66′ ο Σάστρε από δεξιά προκάλεσε το αυτογκόλ του Ριένστρα για να γίνει το 4-0 και ο ΠΑΟΚ να πάρει μία εύκολη νίκη, ενώ θα μπορούσε να βάλει κι άλλα γκολ.

Χαρακτηριστικό είναι ότι ο Τόμας στο 87′ είδε το πλασέ του να σταματάει στο δεξί δοκάρι.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου) : Κοτάρσκι, Σάστρε (79′ Λύρατζης), Κεντζόρια, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (73′ Μάρκος Αντόνιο), Μεϊτέ, Ντεσπόντοφ (68′ Ζίβκοβιτς), Μουργκ (68′ Κωνσταντέλιας), Τάισον, Τζίμας (67′ Μπράντον)

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου) : Κλέιμαν, Μπακαδήμας (71′ Λιάσος), Εραμούσπε, Παντελάκης, Σόρια (88′ Πανάγου), Καραχάλιος (72′ Έφορντ), Ριένστρα, Τζίνο, Κιάκος, Λεό (62′ Ροσέρο), Κόντε (62′ Μπάλαν).